my:KotlaStachuriada 2019

Jubileuszowa, 25 Stachuriada, czyli… 36 lat ze „Stedem” w Grochowicach3 min na czytanie

Woodstock dla wrażliwych - rozmowa z Iwoną Adamczak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kotli

To dopiero będzie jubileusz! Stachuriada, legendarny festiwal piosenki poetyckiej świętuje 25-lecie. Uświetnią ją równie legendarne gwiazdy autorskiej piosenki: Antonina Krzysztoń, Andrzej Sikorowski z zespołem Pod Budą oraz Mirosław Czyżykiewicz, który akurat również świętuje – 20 lecie wydania swej niezwykle cenionej płyty „Ave”.

Zobacz program jubileuszowej - 25 Stachuriady w Grochowicach

Impreza w Grochowicach rozpocznie się w piątek 28 czerwca o godz. 19.00 oficjalnym otwarciem MotoStachuriady oraz XIV Przeglądem Piosenki Poetyckiej „Wyśpiewać poezję”. Spotkanie zakończy się dzień później, koncertem Andrzeja Sikorowskiego i zespołu Pod Budą o godz. 22.00.

Radoxim 3

Stachuriada już przez ćwierćwiecze ściąga na grochowicką polanę miłośników poezji i ludzi o niepokornych duszach z całego kraju. Przez ten czas zyskała status kultowego wydarzenia na mapie imprez poetycko-muzycznych. Poświęcona jest pamięci poety i pieśniarza Edwarda Stachury, który w 1967 roku w Grochowicach i Kotli spędził kilka miesięcy pracując przy wyrębie lasu. Obie miejscowości jako Bobrowice uwiecznił w swej powieści „Siekierezada albo Zima leśnych ludzi”. Legendę ważnego etapu w życiu „Steda”, jakim był pobyt na ziemi głogowskiej wzmocnił film Witolda Leszczyńskiego „Siekierezada”. I tak oto od 1983 roku wokół polany spontanicznie wytworzyła się w duszach młodych ludzi idea i – z czasem – bogata historia „Stachuriad” odbywających się, wprawdzie z przerwami, do dzisiaj.

Będzie można tę historię poznać bliżej, podczas spotkania „Pod wielkim dachem nieba”, czyli filmowego i muzycznego wspomnienia z udziałem Elżbiety Adamiak, Mirosława Czyżykiewicza, Andrzeja Garczarka, Jerzego Dębiny, Marka Gałązki i Zbigniewa Rybki w piątek o godz. 21.30. Wieczornym wydarzeniem tego dnia będzie też z pewnością koncert niezwykłego barda Mirosława Czyżykiewicza, który zaczaruje od godz. 23.00 swym głębokim głosem i brzmieniem gitary Teryksa. Pół godziny po północy rozpocznie się też tradycyjny Nocny Turniej Jednego Wiersza.

Sobotnie wydarzenia rozpoczną się od 14.30 paradą motocyklistów uczestniczących w MotoStachuriadzie. Nie zabraknie też symbolicznie związanego z miejscem Turnieju Cięcia i Rąbania Drewna „Siekierezada”. Poetyckie klimaty od 17.30 wprowadzi ogłoszenie wyników XIV Przeglądu Piosenki Poetyckiej. Po werdykcie jury w składzie: Mirosław Czyżykiewicz, Andrzej Garczarek, Marek Gałązka, Jerzy Dębina i Teresa Drozda posłuchamy koncertu jego laureatów. Wieczorne muzyczne biesiadowanie rozpoczną laureaci ubiegłorocznego przeglądu, określani jako jedni z najzdolniejszych polskich wykonawców młodego pokolenia: pochodząca z Wasilkowa koło Białegostoku Gabriela Kundziewicz i wrocławianin Dawid Gębala.

A od godz. 20.30 znów na scenie powitamy poetyckie legendy. Najpierw Antoninę Krzysztoń, pieśniarkę, kompozytorkę, autorkę tekstów, która przez lata występowała w tak zwanym „drugim obiegu”. Artystka zapewne wprowadzi widzów w doskonale znany balladowy i refleksyjny nastrój piosenek „z tekstem” zapowiadając, że w Grochowicach przedstawi swe najpiękniejsze i najbardziej znane utwory. Z kolei na finał jubileuszu około godz. 22.00 zagra Andrzej Sikorowski i zespół Pod Budą. Krakowska formacja występuje już ponad 40 lat i jest swoistym wzorcem metra z Sèvres polskiej piosenki poetyckiej, do którego odnoszą się kolejne pokolenia muzykujących literatów. Czyż nie jest to piękny finał?

Ogłoszenie na Facebooku dla UE! Musisz się zalogować, aby przeglądać i publikować komentarze na FB!
Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w my:Kotla