Dzieje sięGłogów

17-latek najpierw znalazł dokumenty, potem groził ich właścicielowi1 min na czytanie

17-latek najpierw znalazł dokumenty, potem groził ich właścicielowi

Osoba, która znalazła dokumenty lub rzeczy innej osoby ma obowiązek ich zwrotu. Może przy tym liczyć na tzw. „znaleźne” ale nie może uzależniać wydania znaleziska od spełnieni tego warunku.

17 – latek nie tylko żądał od właściciela dokumentów kwoty 100 złotych za ich zwrot, ale jednocześnie groził, że spali samochód i mieszkanie pokrzywdzonego. Swoje żądania przesłał za pomocą internetowego komunikatora. Pokrzywdzony nie chciał ich spełnić i wtedy nastolatek zniszczył dokumenty.

– Podejrzany został ustalony i zatrzymany prze policjantów. Usłyszał zarzuty przywłaszczenia i zniszczenia dokumentów oraz gróźb karalnych. Grozi mu kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności – mówi nam Bogdan Kaleta, oficer prasowy KPP w Głogowie.

Przypominamy, że w świetle prawa, wszystkie odnalezione przedmioty musimy starć się, zwrócić prawowitemu właścicielowi. Jeśli nie jest to możliwe, zguba powinna trafić do Biura Rzeczy Znalezionych, które funkcjonuje w Starostwie Powiatowym. Dokumenty, karty płatnicze przekazujemy zaś wystawcy. Jeśli postąpimy inaczej i będziemy dysponować znalezionym przedmiotem jak własnym, to narażamy się na zarzut przywłaszczenia.
RED
fot. KPP Głogów

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się