Historia

185 lat temu zegarmistrz Carl Weiss założył w Głogowie swój zakład1 min na czytanie

185 lat temu zegarmistrz Carl Weiss założył w Głogowie swój zakład produ

185 lat temu zegarmistrz Carl Weiss założył w Głogowie zakład produkujący zegary wieżowe. Dość szybko stała się znanym i renomowanym przedsiębiorstwem. Produkty Weissa zdobywały wysokie nagrody na targach i wystawach światowych m.in. w Paryżu, Londynie i Wiedniu. Od spadkobiercy twórcy zakładów kupili je Bracia Momma, potem właścicielem był H. Dobers.

Hale fabryczne i kantor nosiły adres Elektryczna 25 (Rüsterstraße) na przedmieściu Wiązów (Rüster Vorstadt). Powstało tam ponad 3500 mechanizmów. Numer 1002 zamontowano na wieży legnickiego kościoła Piotra i Pawła. Mimo pierwszych kłopotów i wielu dziejowych wichur, należycie konserwowany, przetrwał do na wieży północnej legnickiej katedry. W ramach modernizacji zainstalowano naciąg elektryczny, który uruchamia również tarczę na wieży południowej. Na urządzeniu czytelna jest tabliczka znamionowa „No 1002/C.WEISS/ Gr. Glogau/1876”.

Radoxim 5

Udostępniamy zdjęcia mechanizmu nr 1283, wyprodukowanego w 1883 roku i zainstalowanego w cukrowni we Wrocławiu Klecinie. Tu czytelna tabliczka „No 1283/C.WEISS/ Gr. Glogau/1883”.Udostępniamy zdjęcia pozostałości XIX-wiecznej cukrowni, pamiętając co zrobiono z głogowską.
RED
źródło: Głogowski Wehikuł Czasu

Zobacz inne

Więcej w Historia