Dzieje sięGłogów

500 plus już na kontach. Teraz zajmuje się tym ZUS2 min na czytanie

Czy ktoś w Głogowie zrezygnował z pobierania 500 plus? Nikt

1 czerwca rozpoczął się nowy okres świadczeniowy „Rodzina 500 plus”, pierwszy, który jest obsługiwany wyłącznie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na Dolnym Śląsku na nowy okres rozliczeniowy (1.06.2022 – 31.05.2023) Wpłynęły 290 223 wnioski na 429 391 dzieci.

– Wypłaty ruszyły już 2 czerwca. Dzisiaj, w kolejnej transzy przelanych zostanie około 275 mln zł. To oznacza, że łącznie ZUS przeleje w tym tygodniu blisko 600 mln zł. w całym kraju – mów Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Rzeczniczka wyjaśnia, że 500 plus (świadczenie wychowawcze) jest przyznawane do 31 maja każdego roku. Jednak już wcześniej, od 1 stycznia ZUS przyjmował nowe wnioski o 500+ (na nowo urodzone dzieci), a ośrodki gminne lub powiatowe kontynuowały wypłatę świadczeń przyznanych w ubiegłym roku do końca okresu, na jaki je przyznały, czyli do maja br.

– Przejmowaliśmy ten program stopniowo, po to, aby zagwarantować pełne bezpieczeństwo wypłat. Ten przejściowy etap już się zakończył i teraz tylko ZUS przyznaje i wypłaca środki z programu – mówi Kowalska-Matis.

Wniosek o 500 plus jest wnioskiem elektronicznym. Można go złożyć przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Natomiast rodzice, którzy mają PESEL, mogą także przesłać wniosek do ZUS przez portal Empatia lub swój bank. Pieniądze są przelewane wyłącznie na rachunki bankowe.

– Możliwość złożenia wniosków drogą elektroniczną to przede wszystkim ogromna wygoda dla rodziców. To oni decydują, kiedy to zrobić: rano, w południe czy wieczorem. Dzięki elektronizacji mogą starać się o środki z programu także w weekendy, kiedy tradycyjne odwiedzanie urzędów jest niemożliwe – mówi Kowalska-Matis.

Każdy rodzic będzie miał swój stały termin płatności, który jest przydzielany automatycznie, losowo, który będzie obowiązywał przez cały okres, na który zostało przyznane 500 plus. Kolejne terminy wypłat to 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 i 22 dzień miesiąca. W przypadku, gdy płatność wypada na dzień wolny od pracy, środki zostaną przekazana dzień wcześniej.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się