Dzieje sięGłogów

500+ po zmianach! Wnioski można składać od lipca. Kiedy zostaną wypłacone pierwsze pieniądze?2 min na czytanie

500+ po zmianach! Wnioski można składać od lipca. Kiedy zostaną wypłacone pierwsze pieniądze?

Od lipca świadczenie wychowawcze, czyli popularne 500+, będzie przysługiwało wszystkim dzieciom do 18. roku życia, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę. Rodzic samotnie wychowujący dziecko nie musi mieć orzeczonych na jego rzecz alimentów od drugiego z rodziców. Każdy rodzic ma prawo złożyć wniosek w terminie trzech miesięcy od dnia urodzenia dziecka, aby otrzymać świadczenie z wyrównaniem.

– Dla mnie dodatkowe pieniądze na dzieci, to wielka pomoc – nie ukrywa Mariola Jakubiak (41 l.), która wychowuje troje maluchów. Najstarsze ma 10-lat, najmłodsze kilka miesięcy. – I nie zgadzam się z tym, że ludzie biorą 500+ i nie pracują. Nie róbmy ze wszystkich patologii. Zanim urodziło mi się trzecie dziecko, to normalnie pracowałam na etacie. Traktuję te pieniądze jako dodatek do życia. Stać nas teraz na to, aby dzieciakom kupić nowe buty czy spodnie. Wcześniej było naprawdę ciężko, więc cieszę się, że dostanę pieniądze na wszystkie maluchy – dodaje.

Radoxim 5

Co ważne rodzice, którzy mają obecnie przyznane świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci będą składać teraz jeden wspólny wniosek.

Kiedy zostaną wypłacone pierwsze pieniądze na nowych zasadach? Okazuje się, że wszystko zależy od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek. Tak przedstawiają się poszczególne, maksymalne terminy wypłat w zależności od miesiąca złożenia wniosku:

* Złożenie wniosku w okresie lipiec – sierpień 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 października 2019 r.

* Złożenie wniosku we wrześniu 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 30 listopada 2019 r.

* Złożenie wniosku w październiku 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od października, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 grudnia 2019 r.

* Złożenie wniosku w listopadzie 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od listopada, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 stycznia 2020 r.
* Złożenie wniosku w okresie od 1 grudnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od miesiąca złożenia wniosku, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 29 lutego 2020 roku.
MK

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się