ExtraGłogów

Alkoholowy rekord Głogowa – przepiliśmy 64 mln zł! Ile???1 min na czytanie

Alkoholowy rekord - przepiliśmy 64 mln zł

Głogowianie przez cały 2018 rok wydali na alkohol 64,4 mln zł. Najwięcej na piwo, lecz blisko połowa z tej kwoty poszła też na trunki wysokoprocentowe. Ale okazuje się, że przepiliśmy o 5 mln zł więcej niż przez poprzednie 365 dni! Statystyczny mieszkaniec naszego miasta w gardło wlał alkohol za ponad 1000 zł.

Pytań o przyczyny można mnożyć wiele. Może okazji do wypitki było więcej, może napoje z procentami podrożały, a może na nasze sklepy najechały jakaś alko-wycieczki z innych miejsc. Ale z drugiej strony zauważmy, że ubyło też 6 sklepów, trzy knajpy i 761 głogowian. I bądź tu mądry. Wiadomo jednak rzecz najbardziej oczywistą: pijemy więcej. Dużo więcej.

Radoxim 5

Co jeszcze mówią nam zestawienia informacji wynikające z oświadczeń składanych przez przedsiębiorców o wartości sprzedanego w ich sklepach i lokalach gastronomicznych alkoholu?

Ponad połowa wartości naszego spożycia to piwo, na które wydaliśmy 34,1 mln zł, nie żałowaliśmy też na wysokoprocentowe trunki, bo 25,3 mln zł. Wino cieszy się mniejszym uznaniem – wydaliśmy na nie, w porównaniu z poprzednimi kwotami, „zaledwie” 5 mln zł.

Przez cały rok każdy „statystyczny głogowianin” wydał na alkohole 1004 złote i 18 groszy. A to oznacza, że na piwo przeznaczył 531 zł (przyjmując 3 zł za butelkę daje to 177 sztuk), na wódki – 395 zł (około 18 butelek po 22 zł), a na wina – 77 zł (około 4 butelek za jakieś 20 zł każda).

Zobacz inne

Więcej w Extra