Extra

Apel głogowskich strażaków i kominiarzy: Nieszczęść można uniknąć!3 min na czytanie

Automatycznie zapisany szkic 792

Sezon grzewczy w pełni. Temperatura palącej się sadzy w kominie to ponad 1000 stopni Celsjusza! Ostrożności i wyobraźni nigdy nie za wiele.Akurat o to bezpieczeństwo – jak mówią specjaliści – musimy i możemy zadbać sami. Szczególną uwagę należy zwrócić na zagrożenie spowodowane tlenkiem węgla. Jest on bezbarwny i bezwonny. Powstaje w wyniku procesu niepełnego spalania (niedobór tlenu). Może on uszkadzać mózg i w efekcie doprowadzić do zgonu. – Pierwszymi objawami zatrucia jest ból głowy, wymioty, trudności w koncentracji i utrata przytomności – Mirosław Durka, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Głogowie.

Najprostszym i niedrogim sposobem zabezpieczenia naszych domów i mieszkań jest zakup czujek dymu i czujników tlenku węgla. – To taka można powiedzieć mała inwestycja w duże bezpieczeństwo – Durka nie ma wątpliwości, że pamiętając o elementarnych zasadach bezpieczeństwa – zapewnieniu prawidłowej wentylacji pomieszczeń i cyrkulacji powietrza, sprawdzeniu, czy kratki wentylacyjne nie są zasłonięte – możemy uniknąć nieszczęść, często wręcz tragicznych, kiedy nieostrożność kończy się śmiercią. 

Dlatego warto pamiętać o okresowych przeglądach, przy przechowywaniu materiałów palnych zachowywać bezpieczne odległości od instalacji i urządzeń nagrzewających się, a urządzenia grzewcze należy ustawiać na podłożu niepalnym i oczywiście zapewnić dopływ świeżego powietrza. Strażacy przypominają także, że właściciele i zarządcy nieruchomości mają obowiązek dbać o stan techniczny budynków, co wynika z prawa budowlanego.

O wyobraźnię apelują także kominiarze. – Instalację dymową, spalinową oraz wentylacyjną należy poddawać okresowej kontroli oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza. Profesjonalna kontrola to nie tylko formalność, lecz główna zasada bezpieczeństwa. Zapobiega zaczadzeniom, pożarom i jest jednym  z podstawowych warunków ubezpieczenia domu – zauważa Marcin Ziombski, prezes

Krajowej Izby Kominiarzy i przypomina, że regularne usuwanie zanieczyszczeń z przewodów kominowych przez wykwalifikowanego kominiarza zabezpiecza przed powstaniem pożaru sadzy w kominie. 

Kiedy jednak dojdzie do takiego pożaru należy natychmiast o tym poinformować o tym osoby znajdujące się w budynku, zadzwonić po straż pożarną i jeśli to możliwe – wygasić piec i zamknąć dopływ powietrza do komina. – Powtarzamy te apele co roku, a i tak nie wszyscy interesują się stanem urządzeń grzewczych w swoich domach i mieszkaniach. A przecież to najlepszy sposób by nie doszło do tragedii. Każdego roku na terenie naszego kraju na skutek pożarów w domach i mieszkaniach śmierć ponosi kilkaset osób, a jeszcze więcej ponosi różne obrażenia. Nie lekceważmy więc tego. Nie lekceważmy zagrożeń ponawia prośbę Mirosław Durka. DAB

Automatycznie zapisany szkic 792
– Bieżąca kontrola kominów, ich regularne czyszczenie to bezpieczeństwo naszych domów – mówi Krzysztof Sobecki (pierwszy z lewej), właściciel Zakładu Usług Kominiarskich Miotełka w Głogowie.

fot. ZUK Miotełka

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Extra