Dzieje sięGłogów

Apel radnych do nauczycieli! “Niech to nie będzie czas strachu przed sprawdzianami”2 min na czytanie

Cały ekonomik pomaga fundacji. Uczniowie zorganizowali charytatywny występ i kiermasz 27

Zgodnie z decyzją rządu do końca maja wszystkie dzieci wrócą do szkół. Na razie koniec ze zdalną nauką. – Apelujemy do dyrektorek, dyrektorów, nauczycielek i nauczycieli – niech powrót do szkół będzie czasem odbudowywania relacji, a nie strachu przed sprawdzianami – mówi nam radna powiatu głogowskiego Ewa Czaińska.

Zauważa, że przez wiele miesięcy dzieci i młodzież uczyli się w trybie zdalnym. – Mając kontakt z rówieśnikami oraz gronem pedagogicznym wyłącznie za pośrednictwem urządzeń elektronicznych. Jesteśmy przekonani, że trudny czas pandemii i związanej z nią izolacji odcisnął piętno na dzieciach i młodzieży – dodaje.

I argumentuje, że to był dla nich również trudny czas i strach przed wirusem. – Część z nich doświadczyła lęku o swoich bliskich, którzy chorowali, niektórzy musieli zmierzyć się z najtrudniejszym doświadczeniem – śmiercią bliskiej osoby. Wszyscy znosili trudy zamknięcia w domu, zmiany trybu życia, braku kontaktu z przyjaciółmi. Niektórzy z nich z tego powodu znaleźli się w kryzysie psychicznym, mają zaburzenia depresyjne i odczuwają lęk związany z powrotem do szkoły. Rolą nas, dorosłych, powinno być zapewnienie jak najbezpieczniejszej atmosfery, w której dzieci i młodzież wrócą do szkoły. Powinniśmy zrobić wszystko, aby zadbać o ich komfort psychiczny – zaznacza.

Radny Radosław Kosmalski zwraca się z apelem. – O poświęcenie szczególnej uwagi i troski o odbudowywanie relacji rówieśniczych i poczucia bezpieczeństwa wśród uczennic i uczniów. Pozwólmy dzieciom i młodzieży na wyrażanie emocji, również tych trudnych, wesprzyjmy ich w niełatwym powrocie do nauczania stacjonarnego. Niech ten ostatni miesiąc roku szkolnego będzie poświęcony relacjom, a nie weryfikacji wiedzy, sprawdzianom i klasówkom. Ufamy państwa mądrości, doświadczeniu i wrażliwości i wierzymy, że czas powrotu do szkół głogowskich uczennic i uczniów będzie czasem odbudowy więzi koleżeńskich, relacji z rówieśnikami, zaufania do nauczycieli oraz poczucia własnej wartości. Niech tzw. nadrabianie zaległości edukacyjnych nie stanie się priorytetem. Na to przyjdzie czas. Stwórzmy dzieciom i młodzieży bezpieczną przestrzeń w szkołach, zadbajmy o ich stan psychiczny i emocjonalny. Niech nadrabianiu zaległości edukacyjnych towarzyszy radość i poczucie bezpieczeństwa – dorzuca.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się