Dzieje sięGłogów

Apelują do posła, by nie wspierał działań PiS “niszczących podstawy demokratycznego państwa”1 min na czytanie

Wolne sądy! Konstytucja! Ponad 200 osób na manifestacji pod ratuszem w Głogowie 23

Jacek Zahorski, organizator zgromadzeń w Głogowie w obronie wolności sądów, pisze do posła Wojciecha Zubowskiego apel. Jak podkreśla w piśmie w imieniu wszystkich tych, którzy w środę (18.12.) zebrali się pod ratuszem „My mieszkańcy Głogowa (…), jako obywatele Rzeczypospolitej Polskiej kategorycznie sprzeciwiamy się wszelkim formom represji i prześladowań, z którymi spotykają się polscy sędziowie stojący na straży praworządności i ustrojowego porządku” – czytamy w nim. Czego oczekują od posła Zubowskiego? „Że nie będzie Pan wspierał działań PiS nieszczących podstawy demokratycznego państwa”.

Ponadto domagają się zaprzestania „nękania sędziów”, którzy ich zdaniem działają zgodnie z obowiązującym prawem w Polsce, ale też tym międzynarodowym. Twierdzą, że rząd wykorzystuje prokuratury do zastraszania sędziów i ich rodzin. Domagają się też „zaprzestania stosowania języka nienawiści przez najwyższych przedstawicieli władz RP, np. nazywania sędziów „nadzwyczajną kastą”, „złodziejami” czy „komunistami” oraz podjęcia konkretnych działań w celu eliminowania języka nienawiści z mediów społecznościowych i mediów publicznych, które nakręcają spiralę nienawiści i w konsekwencji prowadzą do naruszania praw oraz dobrego imienia sędziów” – dodają.

Radoxim 5

Tych punktów – żądań jest znacznie więcej. Dotyczą jeszcze one m.in. wyjaśnienia afery Banasia, przywrócenia do orzekania sędziego Pawła Juszczyszyna z Sądu Okręgowego w Olsztynie, ujawnienia list poparcia do KRS, stosowania się do konstytucji, czy rzetelnego przeprowadzenia dochodzenia w tzw. „aferze Piebiaka”. I zapowiadają kolejne manifestacje w naszym mieście.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się