Zamknij

Archeolodzy badają dno Jeziora Sławskiego. Znaleźli sporo naczyń i narzędzi z okresu wczesnego średniowiecza!

12:02, 16.09.2019 Łukasz Kaźmierczak Aktualizacja: 12:51, 16.09.2019
Skomentuj

Badania mają na celu rozpoznanie osadnictwa z okresu wczesnego średniowiecza. Mowa tu w szczególności o czasach między IX a XIII wiekiem. Archeolodzy sprawdzają, jak rozwijało się osadnictwo na wyspach Jeziora Sławskiego. Przede wszystkim na dwóch większych wyspach, w tym na Ptasiej. Ten sezon badań ma charakter poglądowy, rozpoznawczy. - Sprawdzamy, jak zachowane są stanowiska archeologiczne. Jak tak naprawdę należy je datować. Bo oprócz stanowisk wczesnośredniowiecznych mamy też te z epoki brązu czy z młodszej epoki kamienia - tłumaczy archeolog Bartosz Tietz.

Bartosz Tic dodaje, że na Wyspie Kormoranów są stanowiska datowane na 5000 lat! Badania mają charakter wykopaliskowy i penetracyjny, podwodny. Są już efekty! - Mamy bardzo dużo pozyskanego materiału źródłowego - to elementy ceramiki, ale także całe naczynia. Zwłaszcza te średniowieczne i około trzydziestu przedmiotów żelaznych pochodzących w okresu średniowiecza, ale także z epoki brązu - tłumaczy Tietz.

Teraz będzie część jesiennego-zimowa badań, kiedy archeolodzy będą zebrany materiał opracowywać. - To wszystko trzeba umyć, zakonserwować, a dopiero później można to oceniać - kończy Bartosz Tietz. Akacja prowadzona jest przez Muzeum Ziemi Wschowskiej. Firmą, która je finansuje, jest łódzki Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
Fed

(Łukasz Kaźmierczak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%