RegionSława

Archeolodzy badają dno Jeziora Sławskiego. Znaleźli sporo naczyń i narzędzi z okresu wczesnego średniowiecza!1 min na czytanie

Archeolodzy badają dno Jeziora Sławskiego. Znaleźli sporo naczyń i narzędzi z okresu wczesnego średniowiecza!

Badania mają na celu rozpoznanie osadnictwa z okresu wczesnego średniowiecza. Mowa tu w szczególności o czasach między IX a XIII wiekiem. Archeolodzy sprawdzają, jak rozwijało się osadnictwo na wyspach Jeziora Sławskiego. Przede wszystkim na dwóch większych wyspach, w tym na Ptasiej. Ten sezon badań ma charakter poglądowy, rozpoznawczy. – Sprawdzamy, jak zachowane są stanowiska archeologiczne. Jak tak naprawdę należy je datować. Bo oprócz stanowisk wczesnośredniowiecznych mamy też te z epoki brązu czy z młodszej epoki kamienia – tłumaczy archeolog Bartosz Tietz.

Bartosz Tic dodaje, że na Wyspie Kormoranów są stanowiska datowane na 5000 lat! Badania mają charakter wykopaliskowy i penetracyjny, podwodny. Są już efekty! – Mamy bardzo dużo pozyskanego materiału źródłowego – to elementy ceramiki, ale także całe naczynia. Zwłaszcza te średniowieczne i około trzydziestu przedmiotów żelaznych pochodzących w okresu średniowiecza, ale także z epoki brązu – tłumaczy Tietz.

Teraz będzie część jesiennego-zimowa badań, kiedy archeolodzy będą zebrany materiał opracowywać. – To wszystko trzeba umyć, zakonserwować, a dopiero później można to oceniać – kończy Bartosz Tietz. Akacja prowadzona jest przez Muzeum Ziemi Wschowskiej. Firmą, która je finansuje, jest łódzki Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
Fed

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Region