BIZNESStarówkaSerceGłogowa

Bajeczna terapeutyczna kraina7 min na czytanie

Bajeczna terapeutyczna kraina

Nasze dzieci zmagają się z różnymi dysfunkcjami. Rolą rodziców jest to, by zareagować na czas. Warto wybrać terapeutów, by pomóc poprzez arteterapię.

Centrum Terapii Sensorycznej Kraina (przy ul. Szewskiej 10)… Właśnie to miejsce warto odwiedzić, gdy potrzebujemy pomocy i nie możemy sobie poradzić z różnymi dysfunkcjami naszych dzieci. Tutaj znajdziemy fachową pomoc. Terapeutka Dominika Borowska tłumaczy, że arteterapia to często jedyny sposób, by dotrzeć do takiego dziecka. Także z takimi problemami, jak chociażby wybiórczość pokarmowa. Na czym ona polega?

Dominika Borowska, która pracuje metodą arteterapii sensoryczno-motorycznej, ma w tym naprawdę duże doświadczenie. Przede wszystkim dlatego, że jest matką 7-letniego dysfunkcyjnego chłopca, o którego zdrowie walczyła niemal od urodzenia. Arteterapia pomogła. Choć przed Natanem i jego rodzicami jeszcze daleka droga, to postępy widać gołym okiem. Dlatego zdecydowała się pomagać też innym. To także osoba o fachowej wiedzy, o czym świadczyć mogą liczne dyplomy ukończonych kursów oraz szkoleń.

Wiedza połączona z doświadczeniem to pierwszy krok, by sobie zaufać. A zdaniem pani Dominiki zaufanie to najważniejszy z punktów tej terapii. – Terapeuta powinien nawiązać dobre relacje z dzieckiem – bo to z nim będzie pracować – zaznacza. Sensoryczna Kraina to miejsce pełne kolorów, przyjazne, przytulne i ciepłe. Można się tutaj poczuć jak w bajce. Do dyspozycji mamy dwa gabinety, także miejsce dla rodziców. Gabinety są przygotowane do prowadzenia różnych terapii. Nie brakuje więc niezbędnego sprzętu i materiałów. – Metody, które wykorzystuję w swojej pracy, pozwalają mi tak prowadzić terapię, aby dziecko nie odczuwało presji, zmęczenia, znudzenia czy stresu.

Podczas zajęć ćwiczymy motorykę dużą i małą, percepcję wzrokową, ruchy precyzyjne, myślenie przyczynowo-skutkowe, stymulujemy zmysły i czucie głębokie, wspieramy rozwój mowy, odwrażliwiamy, ćwiczymy wyobraźnię oraz wspieramy rozwój społeczny – podkreśla. – Zależy nam na tym, by działać przede wszystkim skutecznie. Niektóre dzieci potrzebują, by poświęcić im więcej czasu, innym terapie pomagają znacznie szybciej. Trudno to określić, bo każdy jest po prostu inny. Najważniejsze, aby rodzice obserwowali swoje dzieci. Im szybciej zauważą dysfunkcje, tym lepiej. Wtedy skuteczność może być większa – dodaje pani Dominika.

Ponadto terapeutka współpracuje z wieloma specjalistami w Polsce. Jedną z nich jest Paulina Sochań z Centrum Chorób Rzadkich we Wrocławiu. To absolwentka Dolnośląskiej Szkoły Wyższej Wydziału Nauk Pedagogicznych, a także certyfikowany arteterapeuta, pedagog specjalny, terapeuta zajęciowy. Jest autorką metody usprawniającej dzieci poprzez arteterapię sensoryczno-motoryczną oraz autorskich warsztatów dla dzieci Plastykolandia. Obie panie nie ukrywają, że dzieci mają różne dysfunkcje, którymi się zajmują. Na przykład zaburzenia mowy, problemy z poruszaniem się, wzrokiem, słuchem, koncentracją… ale też jedzeniem. Człowiek rodzi się z naturalnymi odruchami – oczywiście to oddychanie, ale również ssanie czy połykanie.

Jak się okazuje już na tym etapie u noworodka można zaobserwować, czy są one prawidłowe. Może mieć to w przyszłości duże znaczenie. – Coraz częściej słyszymy od rodziców, że dziecko nie je tego lub tego. Nie ma apetytu lub po prostu nie chce jeść. Dziecko może nie lubić jednej czy drugiej rzeczy. Ale problem, czyli wybiórczość pokarmowa, może mieć swój początek pod względem fizycznym, ale i psychologicznym. Warto to sprawdzić, by nie zrobić dziecku krzywdy – apeluje Sochań. Wyjaśnia, że na problemy z jedzeniem u dzieci składa się jeszcze wiele innych przyczyn. – Może to być obniżone napięcie mięśniowe – ono powoduje często u dzieci problemy z prawidłowym przeżuwaniem pokarmu. Takie dzieci nie potrafią prawidłowo pogryźć pokarmu, potem go przełknąć – wymienia.

Z kolei pani Dominika dodaje, że u niektórych dzieci nadwrażliwość mogą wynikać z niezintegrowanych odruchów. Co wiąże się z ogromnym stresem układu nerwowego. Wiąże się to z powstawaniem tych nadwrażliwości. – Taka nadwrażliwość przejawia się chociażby tym, że dziecko nie chce dotykać dla przykładu mokrych struktur. Dlaczego? Bo wtedy pojawia się u niego m.in. odruch wymiotny – tłumaczy. Dziecko może też być wyczulone na dźwięk. – Nie będzie jadło, bo spożywany pokarm – zazwyczaj twardy – powoduje podczas gryzienia dźwięk na tyle silny, wręcz zakłócający to, co się dzieje. Ten dźwięk może sprawiać ból. Dzieci reagują krzykiem, płaczem – dopowiada.

Jak wynika z obserwacji trudność z prawidłowym odżywaniem maluszka może powodować… strach. Sadzając małe dziecko w wysokim foteliku nie zdajemy sobie sprawy z tego, że ono może mieć problem z czuciem własnego ciała. Ma prawo być przestraszone. Warto także obserwować swoją pociechę, by sprawdzić, czy wraz z dorastaniem integrują się u niego odruchy wczesnodziecięce. Jednym z nich jest wkładanie rączek do buzi – o ile w pierwszym roku życia wręcz wskazane, w kolejnym już nie. Te odruchy później mogą powodować kłopot z prawidłowym przełykaniem, dziecko dławi się pokarmem. – Wybiórczość pokarmowa jest skomplikowanym tematem.

Proces diagnostyczny również, bo przyczyna nie jest jednoznaczna, nakłada się na nią wiele rzeczy – mówi Borowska. Uważa, że rodzice powinni zwracać uwagę nawet na szczegóły zachowań swoich dzieci. Podpowiada, że zmuszanie dzieci na siłę do jedzenia nic nie daje, potrzeba najpierw rozmowy, potem terapii. – Nie wciskajmy jedzenia za wszelką cenę, nie krzyczmy. Takie podejście może za sobą pociągnąć szereg kolejnych problemów zdrowotnych. Potrzebna jest terapia, ale także praca z dzieckiem w domu według wskazań terapeuty. Nie da się pomóc od razu. Najważniejsze to spokój i odpowiednie podejście – przekazuje rodzicom. Takie właśnie nowoczesne terapie prowadzone są w Sensorycznej Krainie. Zanim się zdecydujemy, można tutaj przyjść i opowiedzieć o tych dysfunkcjach, które nas niepokoją. Porada to pierwszy krok, by wesprzeć swoje dziecko.

Zobacz inne

Więcej w BIZNES