Dzieje sięGłogów

Bariery mają zniknąć. Głogów będzie miastem w pełni przyjaznym osobom niepełnosprawnym 2 min na czytanie

Bariery mają zniknąć. Głogów ma być miastem w pełni przyjaznym osobom niepełnosprawnym 

Miejscy urzędnicy pracują nad programem likwidacji barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych w Głogowie na lata 2019-2023. Jego celem jest likwidacja barier architektonicznych uniemożliwiających osobom niepełnosprawnym aktywne uczestnictwo w życiu społecznym miasta i bezpieczne poruszanie się. 

W projektowaniu przestrzeni publicznych podstawową zasadą jest jej pełna dostępność, bez względu na rodzaj niepełnosprawności, ograniczenia mobilności czy percepcji – tłumaczy Marta Dytwińska-Gawrońska, rzeczniczka prezydenta Głogowa. Dodaje, że zadaniem samorządu lokalnego jest stworzenie miasta, które umożliwi współżycie wszystkim mieszkańcom niezależnie od stopnia ich niepełnosprawności. Zadaniem powstającego w urzędzie projektu jest przedstawienie faktycznej dostępności miejskiej infrastruktury i instytucji publicznych dla osób pełnosprawnych oraz eliminacja istotnych barier: architektonicznych, technicznych, transportowych i informacyjnych.

Swój udział mogą w tym mieć sami mieszkańcy Głogowa. Swoje uwagi i spostrzeżenia na temat trudności w korzystaniu z miejskiej infrastruktury i dostępności do instytucji publicznych mogą zgłaszać na adres mailowy: dpg@glogow.um.gov.pl lub pod numerem telefonu 76 72 65 448.

Z jakimi problemami zmaga się osoba niepełnosprawna w Głogowie opowiedział nam Włodzimierz Wawryszewicz, były członek Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Ruchowo. – Najczęściej zgłaszanym mi problemem jest wejście do Urzędu Skarbowego w Głogowie – tłumaczy.

– Osoby poruszające się na wózku lub o kulach nie są w stanie pokonać pięciostopniowy schodów prowadzących do drzwi. Dopiero po trzech latach naszych próśb zamontowali dzwonek. Po jego użyciu pracownik skarbówki ma wyjść na zewnątrz i obsłużyć osobę niepełnosprawną. Nie rozwiązało to jednak problemu ponieważ dzwonek jest zbyt wysoko, żeby osoba na wózku mogła go użyć, a jeśli uda się już komuś zadzwonić, to nikt nie wychodzi z urzędu.

– Jazda na wózku gdziekolwiek zajmuje dużo czasu ,dlatego niepełnosprawni korzystają często z komunikacji miejskiej. – Zdarza się jednak, że kierowcy autobusu zatrzymują się zbyt daleko od krawężnika, co uniemożliwia wejście do autobusu – opowiada, choć zauważa pozytywne zmiany i dodaje, że ogólnie rzecz ujmując Głogów jest przyjazny osobom niepełnosprawnym. RED

Podziel się informacją ...
  • 61
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się