Dzieje sięGłogów

Będą kontrolować stare piece i czym w nich palimy2 min na czytanie

Będą kontrolować stare piece i czym w nich palimy

Urzędnicy i policja zapowiadają kontrole – w sezonie grzewczym będą znów sprawdzać, czym palimy w piecach. I jeżeli będą to, jak się już zdarzało w przeszłości, po prostu śmieci – będą kary. Podobnie w przypadku używania starych pieców, które nie spełniają już norm. Dlatego miasto zachęca do ich wymiany na nowe – piątej generacji. Zwłaszcza, że są na to pieniądze i to z kilku źródeł. Wystarczy się tylko zainteresować i zgłosić.

Jedną z nich jest program, w ramach którego można pozyskać nawet do 35 tys. zł czyli 85 proc. kosztów inwestycji na wymianę źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych. W ramach projektu można m.in. podłączyć się do sieci ciepłowniczej, wymienić piec węglowy na niskoemisyjne źródło ciepła, pozyskać też pieniądze na panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła. – Tych wariantów jest naprawdę wiele – przekonuje Wojciech Borecki, zastępca prezydenta miasta Głogowa, który zwraca uwagę na to, że formalności nie ma dużo a można również skorzystać z porad telefonicznych pod numerem telefonu 605 640 910.

Jednak warunkiem ubiegania się o środki jest wykonanie tzw. audytu energetycznego do wtorku (15.09.), choć udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, że ten termin ma zostać przedłużony. To z pewnością najbardziej atrakcyjna forma pozyskania pieniędzy na ten cel, ale niejedyna.

Drugą możliwością jest udział w rządowym programie „Czyste powietrze”, w którym są jeszcze wolne środki. Tutaj dotacja może wynosić maksymalnie 30 tys. zł dla przedsięwzięcia z mikroinstalacją fotowoltaiczną lub do 25 tys., gdy inwestycja jej nie obejmuje. Warto podkreślić, że miasto dla tego projektu uruchomiło nawet punkt konsultacyjny w Biurze Obsługi Mieszkańca znajdujący się w Galerii Glogovia. – Można tam przyjść i uzyskać wszystkie dodatkowe informacje o projekcie. Na tym nie koniec. Urzędnik pomoże wypełnić wniosek – zachęca Borecki. Nabór wniosków do tego programu trwa cały czas.

Jest program unijny, jest rządowy, ale i miejski tzw. „prezydencki”. Tutaj zainteresowanie jest duże, bo formalności minimum. Można rzec, że dofinansowanie otrzymamy niemal od ręki, jeśli spełnimy To 5 tys. zł, które jest wypłacane po weryfikacji wniosku, podpisaniu stosownej umowy oraz zakończonej inwestycji.

W ubiegłym roku miasto przeznaczyło na tę formę pomocy 100 tys. zł, a skorzystało z niej 20 osób. Teraz  wniosków przybywa. – Pamiętajmy, że takie alternatywne źródła jak gaz ziemny, ekogroszek czy pellet to przede wszystkim pożytek dla naszego środowiska. Wdychamy to, co spalamy w naszych piecach. Ponadto nowoczesne piece, to także mniejsze koszty ogrzewania w sezonie grzewczym, bo są po prostu bardziej oszczędne – przypomina zastępca prezydenta.
RED

Podziel się informacją ...
  • 42
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się