Dzieje sięGłogów

Będzie więcej miejsca na pochówki i remont kaplicy1 min na czytanie

Będzie więcej miejsca na pochówki i remont kaplicy

Jeszcze w tym roku rozpocznie się modernizacja cmentarza na Brzostowie. Zdecydowali o tym radni podczas ostatniej miejskiej sesji przekazując na ten cel w sumie 150 tys. zł.

Obecnie pow. tego cmentarza to 10 ha. – Plan miejscowy zagospodarowania przestrzennego określa docelowo wielkość cmentarza z miejscem pochówków, ale także z drogami dojazdowymi, parkingami. Docelowo to około 24 ha – mówi nam Katarzyna Brzezińska z biura rzecznika prezydenta.

Dodaje, że tereny, które mają być wcielone do cmentarza znajdują się po stronie północnej, wschodniej i południowej. Miasto pozyskuje je systematycznie, niemal każdego roku odkupuje od prywatnych właścicieli poszczególne działki.

– Nowe drogi i parkingi mają powstać od strony południowej. Jest już przygotowana na to dokumentacja projektowa, miasto otrzymało również pozwolenie na budowę – zaznacza. To pochłonie w tym roku 100 tys. zł.

Kolejne 50 tys. zł zostanie przeznaczone na remont elewacji kaplicy oraz dobudowa od strony placu zadaszenia, na odpowiednich słupach, które nawiązują do kaplicy. – Poza tym nowa aranżacja wnętrza. Jest już przygotowana na to dokumentacja projektowa, miasto otrzymało również pozwolenie na budowę – informuje Brzezińska.

Kaplica zostanie zmodernizowana w latach 2022-2023. Łącznie ma to pochłonąć w granicach miliona złotych. – Natomiast budowa drogi dojazdowej uzależniona jest od pozyskania środków zewnętrznych. Miasto złożyło wniosek do Funduszu Dróg Samorządowych o wybudowanie drogi dojazdowej od południa, jej koszt to ok. 3 mln zł – wylicza. Budowa parkingu to kolejne 2 mln 500 tys. zł.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się