Dzieje sięGłogów

Budowę ścieżki rowerowej z Głogowa do Sławy wyceniono na 18 milionów złotych!2 min na czytanie

Budowę ścieżki rowerowej z Głogowa do Sławy wyceniono na 18 milionów złotych! 1

Od lat mówi się o trasie rowerowej do Sławy, są już nawet jej koncepcje. Do tej pory został opracowany plan funkcjonalno – użytkowy oraz zostały przejęte tereny od kolei, po których ścieżka ma przebiegać. Natomiast po stronie powiatu wschowskiego została opracowana koncepcja ścieżki od Sławy do Lipinek. Pok koniec kwietnia br. odbyło się spotkanie, które zorganizował starosta wschowski. Uczestniczyli w nim burmistrz Sławy, a ze strony głogowskiej wicestarosta Jeremi Hołownia, członek zarządu powiatu Bartosz Ławrowski oraz wójt gminy Kotla Łukasz Horbatowski.

– Ta ścieżka to inwestycja kilkunastomilionowa po naszej części. Nie obejdzie się bez pomocy województwa czy urzędu marszałkowskiego, realnie patrząc – mówi nam Bartosz Ławrowski. – Na razie rozmowy i plany trwają, ale szukamy źródła, do którego można się zwrócić o pomoc w realizacji tej inwestycji – dodaje.

–Z planów wynika, że ścieżka miałaby przebiegać po naszej stronie przez trzy gminy – przez miejską Głogów, wiejską oraz gminę Kotla. Szacowany w tej chwili koszt to 18 mln zł za nieco ponad 21 kilometrów. – Uważam, że to gruba przesada. To chyba by była autostrada – trochę zaskoczona tą kwotą jest radna Ewa Pawlak – Osomańska.

Ale wójt Kotli Łukasz Horbatowski potwierdza – 21,9 kilometrów ścieżki ma kosztować 18 milionów i na razie nie ma żadnych źródeł finansowania tego typu inwestycji. Trzeba czekać. Ścieżka rowerowa po naszej stronie miałaby biec od skrzyżowania za drugim mostem na Odrze w kierunku Grodźca Małego, a dalej odbijać równolegle do trasy 321 na Zabiele i Kozie Doły, a stamtąd iść do Kotli. Dalej polami do Krążkówka.

W sąsiednim powiecie nowosolskim wybudowano blisko 50-kilometrową ścieżkę rowerową (rowerostrada Stypułów-Sławocin) po byłym nasypie kolejowym wraz z przebudową mostu kolejowego na Odrze. A to wszystko za… 20 mln zł!
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się