Dzieje sięGłogów

Była nielegalna produkcja papierosów w fabryce koło Radwanic, są prokuratorskie zarzuty2 min na czytanie

Była nielegalna produkcja papierosów w fabryce koło Radwanic, są prokuratorskie zarzuty

Śledztwo w tej sprawie zakończyła straż graniczna, prowadziła je pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Legnicy. Przeciwko 11 osobom skierowała akty oskarżenia do sądu. Wśród nich jest właśnie pięciu Polaków, pięciu Paragwajczyków i jeden Brazylijczyk. Prokuratora doszła do tego, że przestępczy proceder związany z produkcja papierosów był zlokalizowany w trzech miejscowościach pod Głogowem, w Lubinie oraz w Polkowicach.

– Nielegalną produkcją papierosów zajmowali się oskarżeni członkowie grupy przestępczej. Produkowali papierosy oraz krajankę tytoniową w celu wprowadzenia ich do obrotu – informuje rzeczniczka prokuratury okręgowej Lidia Tkaczyszyn, dodając, że w miejscowości pod Głogowem znajdowała się hala produkcyjna, w Lubinie hala przeładunkowa służąca do magazynowania papierosów, a w Polkowicach były parkowane pojazdy wykorzystywane do przewozu.

– Śledczy ustalili, że grupa przestępcza działała od grudnia 2018 r., na początku organizując produkcję, a od sierpnia 2019 r. ją rozpoczęła. 3 września podczas przeszukania straż graniczna wspólnie z innymi służbami ujawniła i zabezpieczyła linię produkcyjną papierosów oraz materiały służące do ich wyrobu. Także około 8 milionów papierosów w paczkach i kartonach oznaczonych podrobionymi znakami towarowymi producentów papierosów, ok. 2 tys. 500 kilogramów papierosów luzem oraz ok. 5 tysięcy kg krajanki luzem. Według prokuratury od sierpnia do 3 września w hali w Kłębanowicach wyprodukowano ok. 70 milionów sztuk papierosów.

11 osób prokurator oskarżył o dokonanie dwóch przestępstw. Udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która popełniała przestępstwa skarbowe związane z nielegalna produkcją i wprowadzaniem do obrotu gospodarczego wyrobów tytoniowych wielkiej wartości, w postaci papierosów i krajanki tytoniowej, oznaczonych podrobionymi znakami towarowymi producenta oraz bez uprzedniego oznaczenia znakami skarbowymi. Drugi zarzut to wytwarzanie w celu wprowadzenia do obrotu wyrobów tytoniowych wielkiej wartości wbrew przepisom ustawy o podatku akcyzowym, w wyniku czego doszło do uszczuplenia należności wobec Skarbu Państwa z tytułu niezapłacenia podatku akcyzowego w kwocie ok. 60 mln zł oraz działano na szkodę producenta podrobionej marki papierosów.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się