Dzieje sięGłogów

Rzucali kamieniami i butelkami. Zniszczyli kapliczkę. Proboszcz: Czy to było celowe?2 min na czytanie

Celowali w Maryję kamieniami i butelkami. Zniszczyli kapliczkę. Proboszcz: Czy to było celowe?

– Ktoś rzucał kamieniami w kapliczkę – słychać na osiedlu Piastów Śląskich. Ludzie są oburzeni, bo chodzi o kapliczkę z figurką Jezusa znajdującą się przy ul. Kazimierza Sprawiedliwego. Zniszczenia są spore. Bez wątpienia to kolejny akt wandalizmu w tej części miasta. Na razie sprawców nie udało się ustalić, ale sprawa została zgłoszona na policję.

Proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego jest zszokowany. I trudno mu uwierzyć w bezduszność wandali. Kapliczka stoi tam od lat. Postawili ją mieszkańcy osiedla. Jednak jak się okazuje, teraz komuś przeszkadzała. – W ubiegłą sobotę otrzymałem SMS-em zdjęcia – opowiada ks. Andrzej Skoblicki. – Osoba, która to zgłaszała, była zszokowana. Oczywiście również byłem tym zasmucony – dorzuca. Pojechał na miejsce, by zobaczyć co się tam stało. Zobaczył, że szyba jest rozbita. Obok kapliczki porozrzucane butelki i kamienie. – Szyba była solidna. Ktoś, kto ją potłukł, musiał się przyłożyć. To nie było takie sobie jedno wyrzucenie butelki zza pleców. W środku jest też kamień, który – można powiedzieć – przebił szybę na wylot – pokazuje nam. Straty są duże, ale tutaj nie chodzi tylko o pieniądze. Bo parafianie zareagowali niemal od razu, oferując swoją pomoc.

– Żaden normalny człowiek nie robi takich rzeczy – oburza się ksiądz, bo uważa, że w ostatnich tygodniach w Polsce mnożą się przypadki ataków na religijne symbole. Przytacza dla przykładu, że gdzieś w Polsce ścięto krzyże. – Przyczyny mogą być różne – ktoś zrobił to pod wpływem alkoholu, narkotyków, ktoś działał na zlecenie. Jest taki łańcuch podobnych wydarzeń, co może coś sugerować. Oczywiście przypadkowość zawsze jest w rachunku prawdopodobieństwa – zastanawia się ks. Skoblicki. Na policji usłyszał, że wandalom nie można odpuszczać. – Bóg nie pozwoli szydzić z siebie. Wiemy, że tacy ludzie w odpowiednim czasie będą za to pokutować – zapowiada również modlitwę w ich intencji. A grupa „Wojowników Maryi” pomoc w naprawie zniszczonej kapliczki. Podczas wigilijnych nabożeństw zbierać będzie do puszek datki na ten cel.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się