Extra

Chińczycy produkują grzyby pod Głogowem. To ich pierwszy oddział firmy w Europie2 min na czytanie

Chińczycy produkują grzyby pod Głogowem. To ich pierwszy oddział firmy w Europie

EMC Exotic Mushroom Center w Krzekotowie działa od ubiegłego roku. Jest macierzysta firma, Shandong Qihe Biotech, poza Chinami ma siedem oddziałów na świecie – trzy w Japonii i cztery w USA. Poza świeżymi grzybami jest jednym z największych producentów podłoża shiitake na świecie. Miejsca na lokalizacji dla pierwszego oddziału w Europie szukała w wielu krajach, od Niemiec po Hiszpanię. Wybór padł na Polskę, na wioskę pod Głogowem. Jak tłumaczy Shutong Bi, główny menadżer EMC, tutaj znaleźli stabilne środowisko gwarantujące bezpieczeństwo inwestycji.

– Po drugie, polska gospodarka rozwijała się w ostatnich latach bardzo dynamicznie. Odgrywa coraz ważniejszą rolę w europejskiej gospodarce – dodaje, że coraz szerzej współpracuje też z Chinami. – W Polsce rolnictwo jest rozwinięte i zajmuje ważną rolę. Do branży rolniczej należy też nasza produkcja grzybów, więc zdecydowaliśmy się zainwestować w Polsce – Shutong Bi ocenia, że wybór był dobry. Na działce w Krzekotowie już wcześniej istniała produkcja pieczarek. – W okolicy jest wiele osób i firm uprawiających pieczarki, a obszar ten jest jednym z głównych terenów produkcji pieczarek w Polsce – dodaje. Inny atut lokalizacji pod Głogowem to bliskość niemieckiej granicy. Drugi europejski oddział firmy powstanie w Hiszpanii.

Radoxim 5

Gospodarstwo w Krzekotowie się rozbudowuje. Menadżer wspomina, że kiedy firma EMC kupiła tu działkę o pow. 1,8 ha z budynkami po pieczarkarni, zaczynała od 14 pomieszczeń do uprawy grzybów. Teraz w gospodarstwie powstaje 14 nowych tuneli o większej powierzchni. Planują też magazyn o pow. 1,1 tys. mkw. Produkcja trwa od lata 2021 r. Do pracy przy grzybach firma zatrudniła kilkanaście osób z okolicznych miejscowości, w tym czterech mężczyzn.

Na pewno warto poszukać i wypróbować, nie tylko dla egzotycznego smaku, ale też dla zdrowia. Shiitake mają witaminy i mikroelementy, rozpuszczają cholesterol, pomagają obniżać ciśnienie krwi, zapobiegają miażdżycy, marskości wątroby i nie tylko.
RED

Zobacz inne

Więcej w Extra