Zamknij

Chruszcz i Kosmalski otrzymali Krzyże Wolności i Solidarności od prezesa IPN-u

20:54, 28.06.2021 Mateusz Komperda Aktualizacja: 20:54, 28.06.2021
Skomentuj

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek wręczył w Głogowie Krzyże Wolności i Solidarności zasłużonym opozycjonistom z czasów PRL Krzyże Wolności i Solidarności. To dzięki takim ludziom, jak ci wyróżnieni działacze opozycji z Zagłębia Miedziowego możemy teraz żyć w wolnym kraju. Krzyż Wolności i Solidarności przyznany przez prezydenta RP jest znakiem wdzięczności państwa polskiego za zmagania z systemem komunistycznym przed 1989 rokiem. Uroczystość odbyła się na dziedzińcu zamkowym (28.06.). Prezes IPN do Głogowa się spóźnił, bo utknął w korku na A4. Gdy już dojechał to najpierw odegrano narodowy hymn. Oznaczenia otrzymali dwaj głogowianie Sylwester Chruszcz i pośmiertnie Andrzej Kosmalski.

Chruszcz od początku 1988 r. kolportował prasę podziemną sygnowaną przez NSZZ "Solidarność" Zagłębia Miedziowego przede wszystkim na terenie szkół średnich na terenie Głogowa. Od końca 1988 r. wraz z Solidarnością Zagłębia Miedzowego współtworzył Wolny Ruch Ekologiczny. W okresie od lutego do czerwca 1989 r. był redaktorem, edytorem i kolporterem podziemnego pisma "Ekstrema", wydawanej przez Niezależną Młodzież Głogowa. Od marca 1989 r. Chruszcz uczestniczył w pracach młodzieżowej organizacji Ruchu Młodzieży Niezależnej, organizował również happeningi Pomarańczowej Alternatywy, m. in. "Pierwszy Dzień Wiosny", "Dzień Kosmonauty" i "Pogrzeb Komuny".

Andrzej Kosmalski w okresie od 29 do 31 sierpnia 1980 r. należał do Międzywydziałowego Komitetu Strajkowego w Hucie Miedzi Głogów, a od września 1980 r. do NSZZ "Solidarność". Był członkiem Komitetu Założycielskiego w Hucie Miedzi Głogów; od 17 grudnia 1980 r. pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Międzyzakładowego Komitetu Robotniczego NSZZ "Solidarność". 16 czerwca 1981 r. został wiceprzewodniczącym Zarządu Oddziału Wojewódzkiego "Solidarność" w Legnicy oraz delegatem na I Walny Zjazd Delegatów Regionu Dolny Śląsk oraz członkiem Zarządu Regionu. Za swoją działalność 13 grudnia 1981 r. został internowany i osadzony w Ośrodku Odosobnienia w Głogowie, a następnie w Grodkowie, gdzie przebywał do 16 listopada 1982 r. W latach 1983-1987 był współzałożycielem i przewodniczącym podziemnej Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" MKK "Solidarność" w Głogowie oraz autorem i redaktorem czasopisma "Solidarność Głogowska". W latach 1983-1989 był współpracownikiem i autorem podziemnego pisma "Zagłębie Miedziowe". Od 3 grudnia 1987 do 1989 r. był przedstawicielem Regionalnego Komitetu Wykonawczego "S" Dolny Śląsk na woj. legnickie. Wielokrotnie zatrzymywany na 48 godz., przesłuchiwany, poddawany rewizjom, karany grzywnami przez kolegia ds. wykroczeń w Głogowie i Lubinie. Od października 1988 był przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego "Solidarność" w Hucie Miedzi Głogów. W dniu 28 października 1988 r. zorganizował strajk w miejscu pracy ws. podwyżek płac. Był współzałożycielem, a następnie przewodniczącym powstałej w dniu 25 stycznia 1989 r. MKO "Solidarność" Zagłębia Miedziowego w Legnicy (pod zwierzchnictwem RKW "S" Dolny Śląsk).

- Na pewno odczuwam dumę z powodu doceniania ojca. Podkreślam zawsze to co mówił - że służył Polsce. Nie działał dla osobisty korzyści. Poświęcił całe swoje życie dla odzyskania powtórnej niepodległości - mówił Radosław Kosmalski, syn uhonorowanego pośmiertnie Andrzeja. - Co czuję? Zakłopotanie. Bo kiedyś można było za taką działalność dostać w łeb i wylecieć ze szkoły. A dziś dają za to medale - dodawał Chruszcz.
RED

(Mateusz Komperda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%