Artykuł Informacyjny

Co to jest profil behawioralny4 min na czytanie

Co to jest profil behawioralny

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego po obejrzeniu jakiegoś produktu w sieci, później wyświetlają się wam reklamy podobnych artykułów, to właśnie tajemnica zostanie wyjaśniona. W dziedzinie marketingu i reklamy coraz mocniej zarysowuje się pozycjonowanie. Jest to dopasowywanie reklam pod konkretnego użytkownika, tak aby czuł się on wyjątkowy. Tak właśnie został stworzony profil behawioralny. Indywidualne podejście ma na celu odpowiedź na potrzeby i oczekiwania konkretnego odbiorcy. Można dopasowywać reklamy i treści na podstawie różnych kategorii, jedną z nich jest zachowanie użytkownika.

Profil behawioralny – co właściwie kryje się pod tym pojęciem?

Dość gwałtowny rozwój działalności internetowej w przeciągu kilku ostatnich lat, spowodował wiele zmian na tym rynku. Jedną z nich jest między innymi powstawanie nowoczesnych rodzajów działań reklamowych, które mają za zadanie przyciągnięcie jak największej ilości klientów oraz zbudowanie wysokiej pozycji pośród przedsiębiorstw świadczących usługi z tej samej dziedziny gospodarki. Profil behawioralny, to nawiązanie do naszych zainteresowań i wyszukanie wszystkich treści, które mogą potencjalnie zaciekawić danego odbiorcę. Co mogą bonusy bukmacherskie? Jak działa profil behawioralny? System oparty jest na weryfikacji dotychczasowych wyświetleniach użytkownika oraz doboru na zasadzie prawdopodobieństwa, wszystkich wyników wyszukiwania odpowiadających temu profilowi.

Jeśli zatem w ostatnim czasie interesowały was loty lotnicze, to przy kolejnej okazji sieć podsunie wam kolejne oferty związane z nowymi promocjami na loty lotnicze. Zupełnie jakby „system” czytał wam w myślach! Jak widać, profil behawioralny to dość szerokie pojęcie na które składa się bardzo wiele czynników. Jednak jego działanie jest proste – jeśli użytkownik interesuje się danym zagadnieniem, to wysoce prawdopodobne jest, że odwiedzi reklamowaną stronę, by zapoznać się z jej ofertą. Całość tego rodzaju działań, ma pozwolić na stworzenie jasnego profilu odbiorcy, wraz z jego oczekiwaniami i potrzebami. Po uzyskaniu cennych danych można kierować reklamy na właściwe tory. To znaczy można kierować promocje do osób, które z wysokim prawdopodobieństwem zainteresują się ofertą.

Dokładne analizowanie posiadanych danych jest zadaniem wyspecjalizowanych firm marketingowych. Dane uzyskuje się na podstawie aktywności użytkownika, odwiedzanych przez niego stron, zakupionych produktów czy pozostawionych wypowiedzi. Następnie badając wszystkie zebrane informacje osoba jest przypisywana do konkretnych cech i określonych działań promocyjnych. Głównym czynnikiem, który odgrywa tutaj istotna rolę jest automatyzacja. Analiza zachowań użytkowników jest złożona i kilkuetapowa, a ostatecznie ma doprowadzić do stworzenia określonego profilu, do którego automatycznie dopasuje się rodzaj reklamy. Ważne jest, aby skupić się na każdym detalu, ponieważ wiele branż jest bardzo obszernych i nie zawsze wybór reklamy jest trafiony. Profil behawioralny uznawany jest za skarbnicę wiedzy o użytkowniku, dzięki której praktycznie każde przedsiębiorstwo decydując się na prowadzenie działań reklamowych może osiągnąć sukces.

Profil behawioralny – od tego należy zacząć

Wiemy już czym dokładnie jest profil behawioralny oraz jakie korzyści może przynieść przedsiębiorstwu, które zdecyduje się na jego wykorzystanie w prowadzonych działaniach marketingowych. Należy zwrócić jednak uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii mających ogromne znaczenie dla powodzenia całego procesu. W dzisiejszych czasach największe znaczenie w działaniach marketingowych i ogólnie pojętej promocji, odgrywa szczegółowe poznanie odbiorcy. Należy skupić się na jego potrzebach, oczekiwaniach i pragnieniach, a następnie można zacząć na nie odpowiadać. Sprecyzowana i dopasowana reklama jest znacznie lepiej odbierana niż przypadkowe komunikaty. Ponadto można liczyć na lepszy odzew i większe prawdopodobieństwo zainteresowania się ofertą.

Wszystko to wymaga zaangażowania i czasu, ale wydajność takich procesów jest na bardzo wysokim poziomie. Praktycznie każdy z nas widząc wyświetlające się reklamy, dość często decyduje się na ich zamknięcie lub pominięcie. Inaczej wygląda sprawa z wyświetlanymi komunikatami, które nas zainteresują. W takim momencie większość z nas po prostu w nie klika i zostaje przeniesiona na strony konkretnych przedsiębiorstw. To właśnie profil behawioralny pozwala na dopasowanie konkretnych produktów lub usług do potrzeb potencjalnych klientów. Tylko odpowiednie dopasowanie sprawi, że prawdopodobieństwo skorzystania z danej oferty gwałtownie wzrasta. Jak widać, profil behawioralny to zbiór różnego rodzaju informacji, które mają istotną wagę dla agencji marketingowych prowadzących promocję przedsiębiorstwa w Internecie.

Zobacz inne