Dzieje sięGłogów

Co wspólnego ma nowy prezydent Stanów Zjednoczonych z Głogowem?1 min na czytanie

Co wspólnego ma nowy prezydent Stanów Zjednoczonych z Głogowem?

Joe Biden (Joseph Robinette Biden Jr.) został 46. Prezydentem USA. Kiedy pojawiły się pierwsze wyniki amerykańskich wyborów prezydenckich, w wielu polskich mediach opublikowano informacje dotyczące tego, że posiada on polskie korzenie.

Na stronie internetowej histmag.org czytamy, że zdaniem niektórych badaczy Biden może być spokrewniony z Piastami śląskimi.

– Jeśli rzeczywiście okazałoby się, że nowy prezydent Stanów Zjednoczonych jest spokrewniony ze śląskim księciem Przemysławem I Noszakiem – właścicielem połowy Głogowa z przełomu XIV-XV wieku, to można byłoby to traktować jako sporego kalibru ciekawostkę – mówi regionalista Dariusz Czaja

Przemysław I Noszak (cieszyński) żyjący około 1332-1336 – 1410 to książę cieszyński, bytomski i siewierski. Od 1384 władał połową Głogowa i Ścinawy. – W 1404 Przemysław wyznaczył dla swojego dorastającego syna noszącego jego imię księstwo głogowsko-ścinawskie. Stan ten utrzymał się do śmierci syna w dniu 1 stycznia 1406, wtedy też Głogów i Ścinawę przyłączył na powrót do swojego władztwa. Po jego śmierci książęca korona przypadła jedynemu ocalałemu synowi – księciu Bolesławowi – dodaje Czaja

Jak orzekli pasjonaci historii i genealogii z portalu gw.geneanet.org, którzy odtworzyli drzewo genealogiczne zwycięskiego kandydata Demokratów na prezydenta USA, miałby on być właśnie potomkiem Przemysława I Noszaka, księcia cieszyńskiego, bytomskiego i siewierskiego. Więcej o tym można przeczytać: TUTAJ.
RED
fot. Wikipedia

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się