Artykuł Informacyjny

Co zrobić z gruzem i kłopotliwymi odpadami po remoncie?3 min na czytanie

Co zrobić z gruzem i kłopotliwymi odpadami po remoncie?

Przeprowadzanie prac remontowych nawet o małej skali wiąże się nie tylko z hałasem przeszkadzającym sąsiadom czy wysokimi kosztami materiałów budowlanych. Nieuchronnym elementem remontów są również zwykle spore ilości odpadów, takich jak skuta glazura, puszki po farbach czy gruz. W jaki sposób pozbyć się gruzu legalnie i zgodnie z prawem? Podpowiadamy.

Wyrzucanie gruzu do przydomowych śmietników — jakie kary?

Mało osób zdaje sobie sprawę, że wyrzucanie pozostałości po pracach budowlanych (w tym m.in. płytek ceramicznych, pustaków lub cegieł) do tego rodzaju pojemników jest nielegalne. Grzywna grozi także za przetrzymywanie tych śmieci na terenie posesji (wysokość mandatu to 1 500 zł) oraz wywożenie ich np. do lasu (wówczas mandat może wynieść 5 000 zł i więcej). Z kolei gruz wyrzucony do osiedlowego śmietnika może uszkodzić śmieciarkę, co dla winowajcy może oznaczać mandat oraz pokrycie kosztów wyrządzonych zniszczeń. Warto zatem pamiętać o przestrzeganiu prawa, zwłaszcza że gruz jest w dużej mierze materiałem poddającym się recyklingowi — według szacunków można odzyskać nawet 90% prawidłowo składowanego surowca, co skutkuje nie tylko oszczędnościami, ale i pozytywnym wpływem na środowisko. 

Kilka sposobów na pozbycie się gruzu i śmieci po remoncie

Co zrobić z odpadami, które zostają po pracach remontowych? Można np. podpytać sąsiadów, czy nie potrzebują materiałów lub poszukać takich ogłoszeń w internecie. Inną opcją jest także zawiezienie śmieci i gruzu do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (w skrócie „PSZOK” – taki punkt znajduje się w każdej gminie), jednak trzeba mieć na uwadze, że wszystkie odpady należy dostarczyć samodzielnie. Może to być kłopotliwe w przypadku dużej ilości gruzu czy odpadów wielogabarytowych, np. starych mebli. 

Kontenery na gruz – szybki i łatwy sposób na wywiezienie gruzu

Najłatwiejszym i bez wątpienia najbardziej praktycznym sposobem na pozbycie się gruzu i innych odpadów poremontowych jest zamówienie specjalnego kontenera. W tym celu najlepiej skontaktować się z firmą, która specjalizuje się w tym zakresie, wówczas mamy pewność szybkiej realizacji zlecenia. Przykładowo, firma EKO-LOGIS działająca na terenie Dolnego Śląska może udostępnić kontenery jeszcze tego samego dnia po wcześniejszym umówieniu telefonicznie lub mailowo. EKO-LOGIS udostępnia między innymi kontenery we Wrocławiu, Głogowie, Legnicy, czy innych miastach regionu dolnośląskiego. Firma obsługuje zarówno osoby indywidualne, jak i przedsiębiorstwa budowlane i produkcyjne. EKO-LOGIS zajmuje się również m.in. sprzedażą kruszyw we Wrocławiu oraz wynajmem kontenerów na gruz i inne odpady poremontowe, w różnych wymiarach – największy kontener, jaki może udostępnić firma, ma pojemność nawet 36 m3. W zależności od potrzeb można również np. zamówić kontener na czysty gruz, pojemnik przeznaczony na odpady opakowaniowe lub na zmieszane odpady budowlane. Ponadto grono firmowych specjalistów fachowo doradzi w kwestii prawidłowej gospodarki odpadami oraz ich utylizacji.

Zobacz inne