Akcja

Nie tylko młodzi wybierają ten sposób kształcenia. Wystarczy ukończone liceum2 min na czytanie

Automatycznie zapisany szkic 165

Był taki trend, że aby zdobyć wymarzony zawód i sporo zarabiać, trzeba było ukończyć studia. Długie, monotonne, trudne. Jak zwykle po zdanej maturze wielu przygodę na uczelni wyższej rozpoczynało, ale i szybko kończyło. – Nadchodzi czas dla fachowców – po szkołach policealnych, zawodowych, technikach – zapowiada Wioletta Nienartowicz, dyrektor Policealnej Szkoły Medycznej Awangarda w Głogowie.

Bezrobocie spada na łeb, na szyję. Na rynku, także tym lokalnym, brakuje rąk do pracy. Potrzebni są fachowcy na tu i na teraz. Zdobycie tytułu magistra wymaga sporego wysiłku oraz cierpliwości. Wiadomo, że w szkołach policealnych nie zostaniesz inżynierem budowy czy lekarzem. Ale po ich ukończeniu możesz znaleźć pracę w pokrewnych zawodach. Dla przykładu – zostać asystentem stomatologa lub higienistą stomatologicznym. Niepotrzebna jest do tego matura – wystarczy świadectwo ukończenia szkoły średniej. Nauka trwa rok, praca czeka tuż za rogiem. – Nie tylko w tym zawodzie, ale też jeszcze chociażby dla masażystów – zauważa Nienartowicz.

Olga Małek masażystką i fizjoterapeutką jest od lat. Pracuje w Policealnej Szkole Medycznej Awangarda w Głogowie.


Olga Małek masażystką oraz fizjoterapeutką jest od lat i obserwuje, że osób korzystających z jej usług ciągle przybywa. – Społeczeństwo się starzeje, no i coraz aktywniej spędzamy wolny czas narażając się na liczne urazy i kontuzje. Stać nas na przyjemności – na wizytę u masażystki, aby się zrelaksować poprawiając sobie humor – wymienia jednym tchem.

W głogowskich aptekach wywieszono kartki – przyjmę do pracy od zaraz – czytamy. A w szkołach policealnych farmaceutów szkoli się przez pięć semestrów. – Można powiedzieć, że w każdej aptece w mieście jest farmaceuta po naszej szkole – nie ukrywa Wioletta Nienartowicz, bo to pokazuje skalę zapotrzebowania na ten fach. Ponadto przecież to zawody zaufania społecznego. – Idąc do apteki liczmy na to, że farmaceuta doradzi nam zakup leków dla nas bezpiecznych. To, że szkoła trwa pięć semestrów a nie pięć lat, nie oznacza, że ktoś jest gorzej przygotowany do wykonywania zawodu – wręcz przeciwnie – dodaje. Sprawdziliśmy, że egzaminy w Awangardzie uczniowie zdają na poziomie… 100 procent, co można uznać za sukces.
MK

Tekst powstał przy współpracy z Policealną Szkołą Medyczną Awangarda z siedzibą w Głogowie na al. Wolności 11.


Zobacz inne

Więcej w Akcja