Dzieje sięFotoGłogów

Coraz więcej osób w naszym mieście próbuje popełnić samobójstwo. Także wśród młodych2 min na czytanie

Coraz więcej osób w naszym mieście próbuje popełnić samobójstwo. Także wśród młodych

Tylko w pierwszym półroczu na terenie miasta pracownicy socjalni przeprowadzili 50 interwencji związanych z podejmowanymi próbami samobójczymi, w tym 6 dotyczyło osób nieletnich. Z badań statystycznych wynika, że w Polsce jedno dziecko na dziesięć ma myśli samobójcze.

– Jako najczęstsze przyczyny zachowań samobójczych wymienia się problemy rodzinne, złą sytuację finansową, śmierć kogoś bliskiego, zawód miłosny, uzależnienie od alkoholu, depresję – mówi Ewelina Nowak, koordynator zespołu ds. rodziny i działań środowiskowych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Głogowie.

Pracownicy socjalni, otrzymując od policji informację o tym, że dana osoba próbowała targnąć się na swoje życie, interweniują, sprawdzają, co było przyczyną takiego zachowania, wskazują możliwości rozwiązania trudnej sytuacji, oferując specjalistyczną pomoc.

Ośrodek oferuje m.in. bezpłatne konsultacje psychiatry, psychologa czy psychoterapeuty. Gabinet psychoterapeutyczny, który funkcjonuje w MOPS od kilku tygodni czynny jest w godzinach popołudniowych.

– Osoby, które się zgłaszają, mogą uzyskać specjalistyczną pomoc przy jednoczesnym zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa, akceptacji i zrozumienia – zapewnia Aurelia Plichta, psychoterapeuta.

– Przygotowaliśmy również ofertę dla do rodziców dzieci podejmujących zachowania ryzykowne, a w szczególności próby samobójcze i samookaleczenia – dodaje Nowak.

Od września rozpoczną się cykliczne spotkania dla rodziców, które będą ukierunkowane na uwrażliwienie na potrzeby dzieci i młodzieży.

Ponadto ośrodek zaprasza do udziału w innych programach edukacyjnych: takich jak warsztaty rozwoju osobistego dla kobiet, wzmacniających relacje wewnątrzrodzinne dla małżeństw i par, z zakresu doskonalenia umiejętności wychowawczych, treningu dysponowania środkami finansowymi oraz również dla dziadków.
MK

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się