Dzieje sięGłogów

Coraz więcej różowych skrzyneczek. Także w szkołach podstawowych. Tak walczą z tabu1 min na czytanie

Coraz więcej różowych skrzyneczek. Także w szkołach podstawowych

Głośno mówią o miesiączce w ramach akcji „Różowa skrzyneczka”. Okazuje się, że takich skrzyneczek jest coraz więcej w szkołach, także podstawowych. W samym Głogowie są cztery, ale także w szkole w Jerzmanowej, a ostatnio postawiono w Białołęce w gminie Pęcław.

To są faktycznie skrzyneczki, i to różowe, ale stawiane lub wieszane w ramach akcji fundacji, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym, zapewnienie dostępu do bezpłatnych środków higienicznych na czas menstruacji w przestrzeni publicznej oraz dostęp do rzetelnej edukacji w zakresie miesiączkowania w szkole. Fundacja stara się znieść tabu, którym w Polsce jest obciążona menstruacja.

Na mapie „Różowych skrzyneczek” można zobaczyć, że są takie cztery w Głogowie: w SP 12, w stowarzyszeniu „Szansa”, Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, w I LO i w Akademii Dobrego Dnia. Jest także skrzyneczka w SP w Jaczowie – w filii w Jerzmanowej, gdzie uczą się starsze klasy. A ostatnio postawili w SP w Białołęce.

– W naszej szkole skrzyneczka znajduje się w toalecie dla dziewcząt. Dziewczyny korzystają z niej na zasadzie: potrzebuję – biorę, mam nadmiar – zostawiam. Same uzupełniają jej zawartość, jeżeli mają taką możliwość – informuje Wioletta Olejnik, dyrektorka SP w Jaczowie, a zarazem jedna z inicjatorek założenia w szkole takiej skrzyneczki. W tej szkole dziewczęta mają takie udogodnienie już od roku. – Dziękujemy Fundacji Różowa Skrzyneczka za możliwość stworzenia takiego miejsca w naszej szkole, a tym samym dołączenia do kolejnego punktu na mapie różowych skrzyneczek – mówi. RED

fot. Archiwum redakcji

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się