Dzieje sięGłogów

Coraz więcej Ukraińców w Głogowie. “Chcą godnie zarabiać”1 min na czytanie

Już przybywa bezrobotnych! Ruszyły zwolnienia w niektórych branżach 2

Jak wyliczają w Powiatowym Urzędzie Pracy w Głogowie w naszym powiecie rocznie do pracy przyjeżdża około 1500-2000 obywateli Ukrainy. I znów, po czasie epidemii, można zauważyć ich napływ. Byliśmy dziś (1.07.) sprawdzić co się dzieje przy ul. Wita Stwosza – trwa tam przebudowa Biedronki. I wszędzie słychać ukraiński język. – Większą część kadry stanowią pracownicy z Ukrainy – nie ukrywa Mariusz Bredlak, kierownik robót. Ile zarabiają na budowie? Mogą liczyć na zarobki w granicach 4-5 tys. zł miesięcznie. – Za mniej nikt nie chce pracować – dodaje.

Ma jednak obawy, bo coraz więcej z nich, po krótki okresie w naszym kraju, ucieka dalej – do Niemiec. – Nie ukrywajmy – tam zarobki są znacznie lepsze – sugeruje Sławomir Majewski, dyrektor PUP w Głogowie, który przypomina, że problematyczne bywają również przepisy w naszym kraju. – Obcokrajowcy ze wschodu mogą u nas pracować maksymalnie pół roku albo muszą zdecydować się na stały pobyt w Polsce – zauważa.

Majewski mówi wprost – brakuje fachowców na rynku. – Pracodawcy muszą podnosić warunki pracy, ale też płacowe. Inaczej nie zatrzymają pracowników – wyjaśnia dyrektor. Obecnie bezrobocie w powiecie to około 7,5 proc., czyli zarejestrowane są 2200 osoby.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się