Dzieje sięGłogów

“Cybisowie. Rodzinne historie sztuki” do końca października1 min na czytanie

"Cybisowie. Rodzinne historie sztuki” do końca października

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie zaprasza do zwiedzania kolejnej wystawy z cyklu „Rodzinne historie sztuki”. Tym razem jej bohaterami są: Jan Cybis, jego pierwsza żona Hanna Rudzka-Cybis oraz Helena Zaremba-Cybisowa. Na wernisaż przyjechał do Głogowa syn artysty – Jacek Cybis.

Najnowsza wystawa w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie wpisuje się w obchody 55-lecia placówki. Na ekspozycję składa się kilkadziesiąt prac ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz Muzeum Okręgowego w Toruniu. Gościem specjalnym wernisażu był syn Jana Cybisa i Heleny Zaremby-Cybisowej, który do Głogowa przyjechał wraz żoną.

Radoxim 5

– Muszę powiedzieć, że wystawa jest świetna. Trudno wyobrazić sobie, żeby mogła być zaaranżowana inaczej. Bardzo wzruszający był dla mnie również spacer po Głogowie i świadomość, że wiele lat temu mój ojciec też się tutaj przechadzał – powiedział syn artysty. Podczas wernisażu Jacek Cybis podkreślił, że to właśnie w Głogowie Jan Cybis podjął decyzję o tym, że zostanie artystą. Wystawę objął patronatem Prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz. Podczas swego wystąpienia zapowiedział, że jeszcze w tym roku, na murach dawnego Królewskiego Gimnazjum Katolickiego, odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca fakt, że właśnie w tej głogowskiej szkole w latach 1908–1916 uczył się Jan Cybis.

Ekspozycję zatytułowaną „Cybisowie. Rodzinne historie sztuki” będzie można oglądać w MAH do końca października.
RED
źródło: MAH

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się