Dzieje sięFotoGłogów

Czterech wójtów, jeden głos: Tylko północny wariant obwodnicy8 min na czytanie

Czterech wójtów, jeden głos: Tylko północny wariant obwodnicy

W Nielubi w gminie Żukowice odbyła się nadzwyczajna sesja poświęcona planowanej inwestycji obwodnicy Głogowa. Wójtowie, radni, sołtysi i mieszkańcy czterech gmin: Żukowice, Kotla, Jerzmanowa oraz Głogów podjęli wspólne stanowisko – tylko wariant północny.

– Wsłuchując się w głos mieszkańców naszych wszystkich gmin uznaliśmy, że ta forma będzie wzmocnieniem naszego głosu, argumentów. Stanowiska są takie same – mówił Krzysztof Wołoszyn, wójt gminy Żukowice.

A Łukasz Horbatowski, wójt gminy Kotla, jednoocznie wskazywał wariant PN5. – Myślę, że to nie cztery gminy, cztery rady, czterech wójtów, ale 90 proc. mieszkańców, którzy uczestniczyli w konsultacjach społecznych na terenie gmin, ale i miasta, gdzie też wzięliśmy w nich udział. Głos większości jest za północną obwodnicą, która według nas pod względem środowiskowym, społecznym, biznesowo-przemysłowym i ekonomicznym jest najlepsza – dodawał.

Bartłomiej Zimny, wójt gminy Głogów, podkreślał, że u nich jest dodatkowy problem. – Obwodnica którędy nie pójdzie – północna czy południowa – jest połowicznym rozwiązaniem dla naszej gminy. Nie obejmuje ona Wilkowa. A tam liczba pojazdów może być dwa razy większa. Cały ruch przejedzie przy samej szkole podstawowej. Będą pisma w tej sprawie, jeszcze w grudniu do ministerstwa infrastruktury – zapowiadał.

– Od kilku miesięcy jest wyraźny akcent położony na wariant północny, bo ten południowy dzieli Jaczów i Ruszowice przebiegając w bardzo bliskich odległościach od zabudowań – zauważał Lesław Golba, wójt gminy Jerzmanowa.

Radni czterech gmin niemal jednoznacznie podjęli uchwały. Wstrzymał się tylko jeden z nich – Jacek Adamczyk, radny z miejscowości Słone, który poskreślał, że tam zdania są podzielone. – Mamy hutę, mamy rakarnię, wysypisko odpadów niebezpiecznych, będzie szyb i jeszcze w planach obwodnica – tłumaczył. Teraz te uchwały oraz stanowiska trafią do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się