Dzieje sięGłogów

Czy dorośli nas wysłuchają? Młodzieżowa rada miasta Głogowa zaczęła działać2 min na czytanie

Czy dorośli nas wysłuchają? Młodzieżowa rada miasta Głogowa zaczęła działać

16-letni Bartłomiej Prokop – uczeń I LO – został przewodniczącym młodzieżowej rady miasta Głogowa, która właśnie rozpoczęła działalność. O rok starszy Jan Przejczowski z Zespołu Szkół im. J. Wyżykowskiego jest jego zastępcą. Może niektórym trudno uwierzyć, ale obaj od dawna działają w polityce, na przeciwległych biegunach.

– Jakoś będziemy musieli się dogadać – uśmiecha się Jan Przejczowski, działacz Stowarzyszenia Młodzi Demokraci, asystent społeczny posła Piotra Borysa. Bartłomiej Prokop to działacz organizacji Młodzi dla Wolności – młodzieżówki partii KORWiN. Jest jej prezesem na Zagłębie Miedziowe, a koordynatorem na Dolny Śląsk stowarzyszenia Ogólnopolska Federacja Młodych. Niezły dorobek jak na taki młody wiek.

Radoxim 5

Ci dwaj nastolatkowie będą przewodniczyli nowej młodzieżowej radzie miasta Głogowa, która w czwartek – po czterech latach przerwy – rozpoczęła działalność. Mamy w niej 17 radnych – wybranych z uczestniczących w wyborach szkół podstawowych i średnich. Dziś (4.11.) mieli swoją pierwszą sesję.

– Samorządowa praca nie jest łatwa. Żebyście stanowili drużynę – życzył młodym radnym przewodniczący dorosłej rady miasta Zbigniew Sienkiewicz, przekazując nastolatkowi prowadzenie sesji. A prezydent Rafael Rokaszewicz deklarował, że jest otwarty, aby uczyć młodych głogowian, jak rządzić miastem.

Przewodniczący młodzieżowej rady Bartłomiej Prokop zadeklarował w rozmowie z nami, że zrobi wszystko, aby jak najlepiej pracować. Że będzie dużo wymagał od siebie i od nastoletnich radnych. Przypomniał, że zechce realizować swój program – czyli zadbać o boiska w szkołach średnich, co niestety leży w kompetencji starostwa. Ale są też lżejsze sprawy, na które można mieć wpływ – na przykład organizacja dnia życzliwości 19 listopada. Albo zamiana przystanków autobusowych na żądanie – w przystanki na życzenie. – Takie sprawy możemy poruszać. A czy dorośli nas wysłuchają, to zależy od ich woli – powiedział.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się