Dzieje sięGłogów

Czy znajdzie się 12 mln na usunięcie odpadów z ulicy Południowej?2 min na czytanie

Automatycznie zapisany szkic 14

Prezydent Rafael Rokaszewicz już pół roku temu zapowiedział, że z ul. Południowej znikną beczki z niebezpiecznymi odpadami. Wciąż jednak tam leży jakieś 3 tys. 600 ton niebezpiecznych materiałów. Miasto płaci za całodobową ochronę i monitoring tego składowiska stworzonego przez tą samą osobę, do której należały odpady, które spłonęły w Jakubowie 24 lipca zeszłego roku. Kiedy wreszcie ktoś je stąd zabierze?

Na ostatnim spotkaniu komisji ekologii, zdrowia, sportu i turystyki pojawiły się nowe wieści w sprawie możliwości wywiezienia i utylizacji substancji z tych beczek. Zastępcy prezydenta Wojciech Borecki poinformował, że miasto rozpoczęło starania o 12 mln zł z rezerwy ogólnej budżetu państwa na utylizację nielegalnego składowiska odpadów. Odpowiedni wniosek trafił już do wojewody.

– Czekamy na pozytywne zaopiniowanie wniosku przez zarządzanie kryzysowe wojewody i przekazanie go do prezesa rady ministrów. To może potrwać ze 2 – 3 tygodnie. Następnie będziemy czekać na odpowiedź ze strony rządowej. Ile to może potrwać? Trudno mi powiedzieć, służby wojewody też nie potrafiły podać przybliżonego terminu – stwierdził W. Borecki.

Miasto bezskutecznie próbowało dotąd w dwóch przetargach – w listopadzie ub. roku i w styczniu tego roku – wyłonić firmę, która zajęłaby się wywiezieniem i utylizacją paskudztwa. Prowadzone były też rozmowy ze służbami wojewody, marszałka województwa, instytucjami ochrony środowiska i ministerstwem środowiska. Na razie bez większego efektu. Jedynie powiat głogowski zgodził się dopomóc miastu przeznaczając dotację celową w kwocie… 30 tys. zł.

Wiążemy z naszym wnioskiem pewne nadzieje. W wyniku tych naszych rozmów i pism, wojewoda przekazał nam odpowiedź, z której wynika, że biorąc pod uwagę skalę tego zjawiska, to wojewoda może wystąpić o przyznanie środków z rezerwy ogólnej budżetu państwa z przeznaczeniem na wywóz i utylizację tych odpadów – poinformował radnych zastępca prezydenta.

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  • 0
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się