Dzieje sięGłogów

Czy to była sfałszowana wycena przedszkola?1 min na czytanie

Czy to była sfałszowana wycena przedszkola?

Odbyła się pierwsza rozprawa. Kolejna została zaplanowana na marzec przyszłego roku. Poszkodowana w tej sprawie jest gmina miejska, lecz przedstawiciel gminy nie był wezwany na pierwszą rozprawę. Na ławie oskarżonych zasiada znana głogowska rzeczoznawca majątkowa Czesława S., która od lat sporządza operaty dla różnych instytucji, w tym dla gminy miejskiej, przedsiębiorstw oraz dla prywatnych osób.

Prokurator zarzucił jej przestępstwo polegające na wystawieniu fałszywej opinii operatu szacunkowego w czerwcu 2016 r., zaniżającej rzeczywistą wartość nieruchomości budynku przedszkola przy ul. Gwiaździstej o 810 tys. zł. Stanowi to znaczną szkodę majątkową na rzecz miasta. Przestępstwo jest zagrożone karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Oskarżona rzeczoznawca nie przyznaje się do popełnienia przestępstwa. Gmina miejska przed sądem w tej sprawie jest stroną poszkodowaną. Urzędnicy nie mają prawa samodzielnie wyceniać nieruchomości, od tego są rzeczoznawcy zrzeszeni w izbie.

Tak właśnie zrobiono w przypadku budynku przedszkola. Czesława S. wyceniła budynek gminy na 940 tys. zł i za taką kwotę rozłożoną na raty lokalne władze sprzedały przedszkole prywatnemu inwestorowi. Według śledczych z prokuratury wycena została diametralnie zaniżona o 810 tys. zł, czyli przedszkole powinno kosztować 1 mln 750 tys. zł. Czy faktycznie to był fałszywy operat, oceni sąd.
RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się