Artykuł Informacyjny

Dlaczego trzeba segregować odpady i jak to robić poprawnie, bo wszystkie są do ponownego wykorzystania – po tej wycieczce każdy zapamięta.3 min na czytanie

Dlaczego trzeba segregować odpady i jak to robić poprawnie, bo wszystkie są do ponownego  wykorzystania – po tej wycieczce każdy zapamięta.

Edukacja ekologiczna z zabawą dla dzieci, obalanie mitów i ciekawostki dla dorosłych – dużo niespodzianek ma do pokazania ścieżka edukacyjna GPK Głogów Sp. z o.o. przy ul. Komunalnej. – Zapraszam na warsztaty ekologiczne i zwiedzanie sortowni odpadów – Katarzyna Patyk, starszy specjalista ds. systemu zarządzania i edukacji ekologicznej głogowskiej spółki zapewnia, że ta wycieczka zainteresuje wszystkich, od 5-latków z przedszkoli po grupy seniorów z miasta i ościennych gmin.

Wycieczka po sortowni trwa dwie godziny i kończy się czasem na zabawę. Najpierw uczestnicy poznają zasady poprawnej segregacji odpadów, oglądają film i małą formę artystyczną. Przekonują się, że wszystkie odpady są surowcem do przetworzenia, a nie śmieciem. – Robimy coś z niczego, żeby dzieci wiedziały i zastanowiły się, zanim coś wyrzucą, czy jeszcze to wykorzystać, żeby zachęcały do tego też rodziców – mówi Katarzyna Patyk.

W następnym etapie dzieci zwiedzają całą instalację, oglądają z bliska wszystkie maszyny i przebieg całego procesu sortowania. Dowiadują się, jak i dlaczego odpady się sortuje. Później, już na zewnątrz, zwiedzają ścieżkę ekologiczną wykonaną z materiałów pochodzących z recyklingu. Jest stacja szklana, plastikowa, stacja bio z przekrojem kompostownika, stacja elektroodpadów i PSZOK-u. Na końcu ścieżki na dzieci czeka prawdziwa niespodzianka – mały plac zabaw z urządzeniami z recyklingu. – Są zdziwione, że w takim miejscu jak sortownia jest plac zabaw. Najbardziej są zaskoczone, że nie ma wysypiska, tylko wszystko się sortuje, w tym plastiki na siedem rodzajów, i widzą, że warto to robić – mówi specjalistka.

Ścieżkę edukacyjną powinno zobaczyć każde dziecko. – Grupy dzieci przywożą różne mity na temat segregacji. Nie jest najgorzej z segregacją, ale jeszcze trzeba uporządkować tę wiedzę, a poza tym przepisy względem sortowania się zmieniają, dlatego ciągła edukacja jest ważna – mówi Katarzyna Patyk. Wymienia najpopularniejsze mity i błędy, jak wrzucanie kartonów po mleku czy soku do pojemnika na papier. Tutaj dzieci dowiadują się, że to jest opakowanie wielomateriałowe i trzeba je wrzucać do pojemnika siatkowego lub żółtego worka. – Mnóstwo ludzi dalej nie wie, że u nas do plastiku wrzuca się też metale – podaje kolejny przykład i wreszcie największą bolączkę sortowni – odpady bio w plastikowych reklamówkach.

Na wycieczce dzieci widzą z bliska, jak kłopotliwe są takie błędy, tę wiedzę zawożą do domu i opowiadają rodzicom. – Mam informację zwrotną, że to działa i ma sens – zapewnia. Na wycieczki do sortowni RIPOK na obrzeżu Głogowa najczęściej przyjeżdżają zorganizowane grupy z przedszkoli i młodszych klas szkół podstawowych, ale też starsi uczniowie czy grupy seniorów. GPK Głogów Sp. z o.o. współpracuje też z Dolnośląskim Festiwalem Nauki i jesienią przygotowuje odpowiedni program dla zaproszonej grupy. Wycieczki są bezpłatne. Są organizowane od poniedziałku do piątku, a dogodny termin można ustalić telefonicznie pod nr 515 224 585.

Zobacz inne