Dzieje sięGłogów

Dokarmiają gołębie, rzucają chleb przez okno. Mieszkańcy grzmią: zróbcie coś z tym!2 min na czytanie

Dokarmiają gołębie, rzucają chleb przez okno. Mieszkańcy grzmią: zróbcie coś z tym!

– Niech ktoś zrobi z nimi porządek – grzmi kilku mieszkańców bloku przy alei Wolności znajdującego się tuż przy galerii Multibox. Zwracają uwagę, że niektórzy z lokatorów dokarmiają gołębie na balkonach, ale też wyrzucają chleb przez okna na chodniki. – A potem nie można pozbyć się tych gołębi. Dzwonimy na policję, ale ta rozkłada bezradnie ręce – dodają. Dla nich to duży problem.

Nie raz, nie dwa w tej sprawie interweniowała Spółdzielnia Mieszkaniowa Nadodrze w Głogowie. – Karmienie w miejscach uczęszczanych, rzucanie karmy na chodnik, na trawę przy budynku, przed śmietnikiem lub obok placu zabaw to poważne zagrożenie dla osób tam przebywających, jak i samych ptaków – podkreśla rzecznik Mateusz Kowalski. Dodaje, że ptaki, które przestraszą się ludzi, mogą odfrunąć w niekontrolowany sposób, a w konsekwencji mogą zderzyć się z autem, wlecieć w dzieci na placu zabaw, czy w przechodnia, który wystraszony np. się przewróci. – Nie bez znaczenia jest także fakt, że w takich zbiorowiskach ptaków często powstaje też dużo odchodów – ptaki nauczone jedzenia np. przy placu zabaw, tam będą załatwiały też swoją „toaletę”, co z pewnością nie jest higieniczne i zdrowe dla przebywających tam dzieci – zwraca uwagę.

Radoxim 5

Regularnie dostają sygnały od naszych mieszkańców, że ich sąsiedzi dokarmiają ptaki tuż pod oknami. „Gołębi jest coraz więcej, a to wina ludzi. Moja sąsiadka karmi je wyrzucając przez okno resztki jedzenia: chleb, makaron, ziemniaki… Ptaki gromadzą się pod oknami, siadają na parapetach. Z tego powodu okna i parapety mam pokryte ptasimi kupami. Tak dalej być nie może”. To tylko jedno z wielu pism, które otrzymują.

– Aby problem zniknął, w jego rozwiązanie musimy zaangażować się wszyscy. Najważniejsze zadanie to nie dokarmianie gołębi – alarmuje Kowalski.

W regulaminie użytkowania budynków i lokali Spółdzielni Mieszkaniowej Nadodrze jest zapis zakazujący dokarmiania ptaków w obrębie osiedli: „Wszyscy mieszkańcy powinni dołożyć wszelkich starań w celu utrzymania czystości na klatkach schodowych, piwnicach oraz terenach wokół budynków. W tym celu: nie należy wyrzucać przez okna i balkony jakichkolwiek śmieci, niedopałków papierosów itp. oraz wykładać na parapety okien pożywienia dla ptactwa i dokarmiać ptaków w obrębie obiektów (budynków)”, Tak więc osoby, które zaśmiecają miejsca publiczne podlegają karze nagany lub mandatu w kwocie 500 zł. Samo dokarmianie ptaków nie jest więc czynnością prawnie zakazaną, ale zanieczyszczenie przestrzeni karmą dla ptaków czy resztkami jedzenia wykroczeniem już jest.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się