Dzieje sięGłogów

Kurator apeluje do nauczycieli, by zawiesili strajk. Związki mówią o zaostrzeniu protestu2 min na czytanie

Strajk w głogowskich szkołach. Jak mija poranek bez lekcji? 2

Jutro (10 kwietnia) zaczynają się egzaminy gimnazjalistów i potrwają do piątku 12 kwietnia. Z kolei od 15 do 17 kwietnia mają się odbyć egzaminy ósmoklasistów. Ze względu na strajk nauczycieli i uczniowie, i rodzice nie wiedzą, jak protest wpłynie na przebieg tego ważnego w edukacji pociech zdarzenia i jaki będzie miało to wpływ na nabór do szkół średnich. Wszystko ma okazać się jutro.

Dolnośląski Kurator Oświaty, Roman Kowalczyk, rozesłał do nauczycieli pismo, w którym apeluje o zawieszenie udziału w strajku na czas egzaminów. – Od poniedziałku 8 kwietnia w dolnośląskich szkołach odbywa się strajk pracowników, który, o ile będzie kontynuowany, może zagrozić organizacji egzaminów. Bardzo proszę osoby uczestniczące w proteście, aby zawiesiły udział w strajku na czas egzaminów i wzięły udział w pracach zespołów nadzorujących – czytamy w dokumencie.

– Spory między dorosłymi, w tym dotyczące płac, nie powinny dotykać dzieci i ich rodziców. Ważne jest także, aby rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych, do których będą się ubiegać uczniowie klas trzecich gimnazjalnych i uczniowie klas ósmych, przebiegła zgodnie z planem – podkreśla wojewódzki kurator Roman Kowalczyk.

– Znamy stanowisko kuratora. Jeszcze nie podjęliśmy uchwały, powinna ona zapaść w ciągu kilku godzin, ale już mogę powiedzieć, że strajku nie zawiesimy. Padają głosy, by strajk zaostrzyć, mowa jest nawet o podjęciu okupacji – komentuje Ludwik Lehman szef Międzyzakładowej Komisji Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność w Głogowie.

– To jest prośba kuratora do dyrektorów szkół i nauczycieli. O tym, czy w danej szkole odbędzie się egzamin zadecyduje jej dyrektor, gdy stwierdzi, czy placówka jest w stanie go przeprowadzić, czy ma do dyspozycji osoby do pracy w komisjach. My takich informacji, które szkoły przeprowadzą egzaminy nie mamy. Pytań od rodziców o egzaminy też dotąd nie słyszeliśmy – informuje Anna Chrzanowska-Kuzyk, prezes głogowskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Podziel się informacją ...
  • 34
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się