Zamknij

Dom pasywny czy energooszczędny - czym się różnią i co wybrać?

13:36, 16.08.2021 Jakub Grzywaczyk Aktualizacja: 15:03, 01.09.2021
Skomentuj

Domy pasywne i energooszczędne wznoszone są zwykle w formie zwartej bryły. W ich konstrukcji nie ma balkonów i wykuszy, które przyczyniają się do ubytków ciepła. Budynki te charakteryzuje bowiem zmniejszone zapotrzebowanie na energię. Jedno- lub dwuspadowy dach, duże okna od strony południowej i odpowiednie materiały izolacyjne skutkować mają optymalizacją kosztów związanych z utrzymaniem budynku. Czym różnią się obie konstrukcje? Którą z nich wybrać?

Dom pasywny a energooszczędny - różnice

Podstawowa różnica pomiędzy domami pasywnymi i energooszczędnymi leży w wymogach dotyczących zużycia energii. Konstrukcje pasywne nie powinny zużywać do ogrzewania pomieszczeń więcej niż 15 kWh (m2/rok). Można to osiągnąć dzięki zastosowaniu specjalnych rozwiązań w bryle budynku, takich jak kilkuwarstwowe szyby czy grube ocieplenie ścian i dachu. W przypadku domów energooszczędnych wartość zużycia nie powinna przekraczać 40 kWh (m2/rok). Dla porównania, zapotrzebowanie na energię dla standardowego budynku mieści się w przedziale 120-180 kWh (m2/rok). Domy pasywne i energooszczędne pozwalają zatem wygenerować spore oszczędności na kosztach eksploatacji. Między innymi stąd wynika zainteresowanie inwestorów wznoszeniem tego typu budynków.

Różnica pomiędzy opisywanymi konstrukcjami leży także w kapitałochłonności inwestycji. Wzniesienie domu pasywnego jest droższe niż budowa domu energooszczędnego. Obie inwestycje przewyższają także łączny koszt wzniesienia standardowego budynku. Szacuje się, że koszt budowy domu pasywnego 100 m2 może być nawet 40-50 % wyższy od inwestycji w tradycyjną nieruchomość. Wzniesienie domu energooszczędnego to koszt wyższy o około 20-30 %. Należy wziąć jednak pod uwagę, że wydatki związane z utrzymaniem budynku pasywnego i energooszczędnego są zwykle niższe niż w przypadku konstrukcji tradycyjnych. Domy spełniające standardy związane z zapotrzebowaniem na energię mają również wyższą wartość rynkową w momencie sprzedaży.

Na jaki dom się zdecydować?

Wybór domu energooszczędnego lub pasywnego dobrze poprzedzić rozpoznaniem własnych oczekiwań i możliwości. Osoby ceniące ekologiczne rozwiązania, innowacyjne technologie i samowystarczalność powinny zwrócić swoją uwagę na domy pasywne. Ich budowa jest stosunkowo kapitałochłonna, jednak eksploatacja ogranicza wydatki na energię do minimum. Mniej restrykcyjne normy zapotrzebowania na energię dotyczą domów energooszczędnych, które spodobają się zwłaszcza osobom ceniącym standardowe rozwiązania. W tym przypadku konstrukcja w większym stopniu przypomina tradycyjne budownictwo, przy jednoczesnym zmniejszaniu zapotrzebowania budynku na energię. Przy wyborze warto wziąć też pod uwagę czas związany z wzniesieniem domu, dostępność materiałów czy kompetencje wykonawców. Nie każda firma budowlana zajmuje się wznoszeniem tych specyficznych konstrukcji.

Domy pasywne i energooszczędne coraz częściej pojawiają się w ofertach deweloperów. Zdejmuje to z głowy inwestorów obowiązek samodzielnego doglądania budowy i troszczenia się o terminowość jej realizacji. Obido może być wsparciem w poszukiwaniu mieszkania lub bazą cennych wskazówek o jego zakupie.

Istotą domów energooszczędnych i pasywnych jest zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do ogrzewania pomieszczeń. Konstrukcje różnią się od siebie m.in. wymogami dotyczącymi zapotrzebowania na energię czy kosztem budowy. Warto przemyśleć, które rozwiązanie zastosować w swoim przypadku.

(Jakub Grzywaczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%