Historia

Dwa herby na 100-lecie stalowego mostu w Głogowie. Ozdabiają go od ponad dwóch lat1 min na czytanie

Dwa herby na 100-lecie stalowego mostu w Głogowie. Ozdabiają go od ponad dwóch lat

Na rok przed zakończeniem Wielkiej Wojny (jak wtedy nazywano I wojnę światową) miało miejsce uroczyste otwarcie mostu drogowego przez Odrę. Zastąpił on ten drewniany. Konstrukcję zaprojektowali inżynierowie z Hanoweru Most miał 138 m długości i ważył prawie 810 ton a wybudowany został przez zielonogórską firmę Beuchelt & Co.

Nadano mu imię marszałka Hindenburga, zwycięzcy Rosjan w wielkich bitwach nad jeziorami mazurskimi w 1914 r., związanego rodzinnie w młodości z Głogowem i Wschową.

– Czy odbyła się podobna uroczystość prawie czterdzieści lat później, kiedy dawano przeprawie na tych podporach drugie życie? Do dziś nie mamy zdjęć z budowy i oddania do użytku mostu, który później otrzyma miano Mostu Tolerancji – napisał Wiesław Maciuszczak z Głogowskiego Wehikułu Czasu.

W listopadzie 2017 roku na moście, z jednej i drugiej strony, osadzono dwa herby miasta. – Ich pomysłodawcą był Wiesław Maciuszczak. Z okazji obchodów 100-lecia mostu stalowego zaproponowaliśmy z tej okazji powieszenie dwóch herbów na moście. Dzięki zaangażowaniu działaczom towarzystwa udało się zrealizować projekt – podkreśla Dariusz Czaja z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, który uczestniczył przy montażu obu herbów.

Każdy herb ma prawie 180 cm wysokości i waży ponad 60 kg.  Wykonał je głogowski artysta Dariusz Sagan. Kosztowały 30 tys. zł i zostały zakupione z budżetu miasta.
RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Historia