Dzieje sięFotoGłogów

Dzieci będą modliły się przed posiłkiem i podczas mszy świętej w… przedszkolu9 min na czytanie

Dzieci będą modliły się przed posiłkiem i podczas mszy świętej w... przedszkolu

Łukasz Wójcik, proboszcz parafii pw. św. Klemensa w Głogowie, oprowadzał nas po nowym przedszkolu katolickim w naszym mieście – Bożym Domku. Wkrótce wielkie otwarcie, w niedzielę (30.05.) zwiedzać to miejsce będą mogli głogowianie. – Dziś 26 maja, Dzień Matki. Dla każdej matki ważny jest rozwój dziecka. Nie jest więc przypadkiem, że się tutaj zgromadziliśmy właśnie w tym dniu – mówił ksiądz.

Przedszkole zostało założone przez fundację “Edukacja z wartościami” na Dolnym Śląsku. Z tej okazji do Głogowa przyjechał jej prezes Jacek Weigl, który opowiadał o tym, że będą tutaj funkcjonowały dwie grupy, każda z nich po 15 dzieci. Dla dzieci w wieki 2,5-5 lat. Rekrutacja trwa – została przedłużona do końca czerwca. Na razie chętnych jest kilka osób. – Pierwszą chrześcijańską placówkę założyłem dla swojego adoptowanego syna. Po drodze, w przeciągu 20 lat, udało się założyć 30 takich placówek – dodawał.

Powiedział, że to była inicjatywa wiernych tej parafii. – W planach jest przedszkole, zerówka i później będziemy rozszerzali ofertę – zdradzał, że fundacja podjęła już rozmowy z ratuszem, aby pozyskać budynek, w którym mogłaby w przyszłości powstać szkoła podstawowa. – Kluczowe jest to, aby dzieci miały przekazywane zgodne wartości zarówno w przedszkolu, jak i domu oraz kościele. Aby dzieci nie żyły jak schizofrenicy – że modlą się tylko godzinkę w tygodni. Istota Boga, wartości chrześcijańskie, są praktykowane codziennie: uczciwość, solidarność, wspieranie się. Uczymy dzieci, że chcemy odkryć ich pasje, które mają w sercu – zwracał uwagę prezes.

Koszt miesięczny to 300 zł plus wyżywienie w kwocie 11 zł dziennie – w tym obiad z dwóch dań. A także zajęcia z języków angielskiego oraz niemieckiego. – Jest to katolickie przedszkole, dlatego będziemy uwrażliwiać dzieci na katolickie wartości. Będziemy na każde dziecko wpatrywać się z miłością, tak jak na nas patrzy Jezus – podkreślała Ewa Matuszczak, dyrektor tej placówki. Dopowiedziała, że dzieci będą się modlić przed posiłkiem. – Będą też msze święte w intencji dzieci i rodziców – zaznaczała. Te mają odbywać się tutaj na miejscu – w przedszkolu, gdzie w każdej salce przygotowano nawet ołtarz.

– Zapragnęliśmy, aby coś takiego powstało przy naszej parafii. Chcieliśmy pokazać świat katolicki ze strony nowoczesnej i przedsiębiorczej. Wierzymy, że ta inicjatywa będzie miała swój sens. Wymagamy od siebie bardzo dużo – zapewniała Sandra Basińska, parafianka, która będzie pracowała w tym przedszkolu. W ofercie mają również edukację domową.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się