Koronawirus

Dzieci zostają w domach, a rodzicom należy się zasiłek opiekuńczy. Ile to pieniędzy? Dla kogo?1 min na czytanie

Pasowanie przedszkolaków! Dzieci recytowały wiersze i śpiewały piosenki 15

Dziś (11.03.) rano zapadła decyzja o zamknięciu szkół, przedszkoli i żłobków w całej Polsce – oczywiście w tym również w Głogowie. O tym informował prezydent Rafael Rokaszewicz. A to oznacza, że przez najbliższe dwa tygodnie rodzice będą musieli zadbać o swoje pociechy w domach. Jeżeli pracują, to mają spory problem. Jednak rząd zaproponował jego rozwiązanie.

Zgodnie z obowiązującą specustawą dotyczącą koronawirusa, rodzice i opiekunowie mogą starać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Takie świadczenie przysługuje objętym ubezpieczeniem chorobowym rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, które nie ukończyły 8 lat.

Jak informuje ZUS, okresu wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego (14 dni) nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad chorym dzieckiem do lat 14.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Jeśli oboje rodzice dziecka pracują, to o dodatkowy zasiłek opiekuńczy może wystąpić jedno z rodziców. Wynosi 80 procent wynagrodzenia.
RED

Zobacz inne

Więcej w Koronawirus