Dzieje sięGłogówKGHM

Dzień Hutnika KGHM – święto w czasach epidemii2 min na czytanie

Dzień Hutnika KGHM – święto w czasach epidemii

KGHM Polska Miedź kultywuje tradycje świąt branżowych. Jedno z najważniejszych to święto Hutnika. Przypada ono 4 maja, w dniu św. Floriana – dowódcy oddziału gaśniczego w rzymskiej armii. W tym roku, ze względu na obowiązujący w kraju stan epidemii, wszystkie oficjalne uroczystości i wydarzenia planowane w ramach obchodów hutniczego święta zostały odwołane. Mimo to składamy hutnikom, strażakom i ratownikom najlepsze życzenia i gratulacje.

Dzień Hutnika to jedno z najważniejszych świąt w KGHM. 4 maja hutnicy, strażacy i ratownicy KGHM uroczyście świętują dzień swojego patrona – Świętego Floriana, który zginął śmiercią męczeńską. To jego proszą o wsparcie i pomoc wszyscy ci, którzy w swej pracy zmagają się z żywiołami ognia i wody. Zazwyczaj w ramach obchodów odbywały się uroczyste akademie, karczmy piwne, combry babskie, biesiady oraz imprezy plenerowe.Ze względu na epidemię koronawirusa nie mamy możliwości hucznego świętowania Dnia Hutnika, jak robimy to rokrocznie. Nie zmienia to faktu, że pamiętamy i doceniamy pracę i codzienne zaangażowanie naszych hutników, strażaków i ratowników. KGHM to pełen ciąg technologiczny, że każde ogniwo w nim jest ważne. Dziękuję za Wasz wkład w rozwój firmy – powiedział Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM.

Radoxim 5

W spółce już w styczniu uruchomiono procedurę rozpatrywania i opiniowania wniosków o nadanie odznaczeń państwowych. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda, na wniosek Wojewody Dolnośląskiego, nadał odznaczenia państwowe zasłużonym 15 pracownikom KGHM Polska Miedź. Medale Złote za Długoletnią Służbę otrzymało 10 pracowników Huty Miedzi Głogów, 4 z Huty Legnica oraz 1 pracownik Huty Cedynia.

Medale za Długoletnią Służbę przyznawane są na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o orderach i odznaczeniach, postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej. To wyjątkowo ważne i prestiżowe odznaczenie wręczane jest pracownikom podczas uroczystej akademii hutniczej przez osobę do tego uprawnioną tj. m.in.: Prezydenta RP bądź przedstawiciela Kancelarii Prezydenta, ministra albo wojewodę, wicewojewodą bądź osobę upoważnioną przez Prezydenta RP do wręczania odznaczeń w jego imieniu. Z uwagi na brak możliwości organizacji akademii hutniczej, odznaczenia te będą wręczone w innym terminie.

Pracownikom związanym z hutnictwem zostaną wręczone jedynie odznaczenia branżowe – Odznaki Honorowe „Zasłużony dla KGHM Polska Miedź S.A.”. Wręczenie nastąpi na terenie Oddziałów corocznie uczestniczących w hutniczych obchodach, przy zachowaniu najwyższych środków ostrożności, bez części oficjalnej i praktykowanego ceremoniału. Odznaki wraz z listem gratulacyjnym Prezesa Zarządu zostaną wręczone 27 pracownikom hut, JRGH i Centrali.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się