Dzieje sięFotoGłogów

Dziesięć postulatów niepełnosprawnych i starszych. Manifestowali przed ratuszem6 min na czytanie

Dziesięć postulatów niepełnosprawnych i starszych. Manifestowali przed ratuszem 3

Po raz 14 przyszli pod ratusz, by zamanifestować i przedstawić samorządowcom swoje postulaty dotyczące osób niepełnosprawnych i starszych. Było to blisko 100 osób. Przynieśli ze sobą petycję a na niej dziesięć punktów. Domagają się budowy głogowskiego hospicjum, zwiększenie liczby miejsc parkingowych pod Carrefourem, utworzenia domu dziennego pobytu na osiedlu Piastów Śląskich oraz centrum organizacji pozarządowych, toalety publicznej dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych na Starym Mieście, dostosowania al. Wolności do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, likwidacji schodów do sklepów. Zwrócili również uwagę na to, by zlikwidować lampy i znaki tam, gdzie poruszają się osoby niepełnosprawne, bo często zdarza się, że blokują one zjazdy i podjazdy. Proponują też wydłużenie czasu sygnalizacji świetlnej dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Obrońców Pokoju. Przytaczali bariery architektoniczne na głogowskiej starówce.

– Jakiś czas temu na starówce graliśmy w grę uliczną. Było tutaj osiem osób na wózkach inwalidzkich. Pokazało nam to bariery – starówka jest po prostu jedną wielką barierą architektoniczną. Największym problemem są krawężniki, brak zjazdów – przytaczała Krystyna Piasecka-Olejniczak, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Padło słowo „przepraszam” – starosta Jarosław Dudkowiak bił się w pierś, że urzędnicy nie widzą wszystkich ich potrzeb. – Takie marsze muszą być i nie tylko ze względu na bariery architektoniczne, których jest coraz mniej, ale o to co jest najważniejsze – o godność osób niepełnosprawnych i osób starszych. O to, abyście już nigdy więcej nie musieli o nic prosić – mówił. A prezydent przypominał, że powstaje program likwidacji barier architektonicznych. – Powstaje z waszej inspiracji – zaznaczał Rafael Rokaszewicz.

Jeden z postulatów, ten dotyczący hospicjum, jest na zaawansowanym etapie. Dokumentacja jest gotowa. – Fundacja zbiera pieniądze, ale ich potrzeba będzie dużo więcej, bo około 20 mln zł – wyliczał. Niepełnosprawni przynieśli ze sobą transparenty a później przeszli jeszcze ulicami miasta.
MK

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się