Dzieje sięGłogów

Dziś Barbórka! Niech żyje nam górniczy stan2 min na czytanie

Dziś Barbórka! Niech żyje nam górniczy stan

Środa (4.12.) to dzień, kiedy Zagłębie Miedziowe świętuje – Barbórka. Jak co roku tradycji musiało stać się zadość. Była to tradycyjną górniczą pobudką dla najwyższej kadry KGHM Polska Miedź S.A. O godz. 6 orkiestra górnicza pojawiła się pod domem wiceprezesa Polskiej Miedzi Radosława Stacha.

Jeszcze dziś o godz. 9 w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbe w Lubinie odbędzie się uroczysta msza w intencji górników i ich rodzin. A o 13 złożenie kwiatów pod Pomnikiem Odkrywcy Polskiej Miedzi w Lubinie.

Główne obchody barbórki rozpoczną się od centralnej akademii, która w tym roku będzie 6 grudnia o 14 w auli Forum Zespołu Szkół w Polkowicach (ul. Skalników 6). Podczas uroczystości zostanie wyróżnionych 80 pracowników Polskiej Miedzi – dostaną odznaczenia państwowe, honorowe szpady górnicze, a dziesięciu jubilatów otrzyma kordziki górnicze.

W tym roku centralne uroczystości organizujemy w Polkowicach, aby w sposób szczególny uhonorować naszych pracowników i mieszkańców tego miasta. Chcemy by kultywowanie górniczych tradycji budowało naszą wspólną tożsamość, a nastrój Barbórki poczuli mieszkańcy całego regionu – mówi prezes zarządu KGHM, Marcin Chludziński

Po zakończeniu Akademii, o godzinie 16 sprzed Auli Forum Zespołu Szkół w Polkowicach wyruszy tradycyjny Pochód Lisa Majora. Orszak przejdzie od ul. Skalników do ul. K.B. Kominka, następnie ulicą Głogowską dotrze do Rynku, gdzie zaplanowano ceremonię skoku przez skórę. To szczególne wydarzenie dla młodych adeptów górnictwa, którzy po symbolicznym skoku przez skórę będą przyjmowani do braci górniczej.

Każdego roku w programie ceremoniału skoku przez skórę, znajdują się dodatkowe wydarzenia dedykowane wszystkim mieszkańcom. W tym roku, oprócz koncertu orkiestry górniczej, dodatkową atrakcją wzbogacającą uroczystość będzie spektakl laserowy i występ artystów Krakowskiej Sceny Muzycznej. Natomiast w Głogowie o godz. 18 w hali widowiskowo – sportowej przy ul. Wita Stwosza odbędzie się Centralna Górnicza Karczma Piwna. 
RED

Podziel się informacją ...
  • 237
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się