Styl życia

Dziś rozpoczyna się Triduum Paschalne. Wielkanoc to dla katolików najważniejsze święto2 min na czytanie

Dziś rozpoczyna się Triduum Paschalne. Wielkanoc to dla katolików najważniejsze święto

W kościołach odbędą się uroczystości, a znaczna ich część będzie transmitowana przez internet. Jak podkreślają duchowni, uczestnictwo w obchodzeniu uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego powinna poprzedzić spowiedź wielkopostna.

W Wielki Czwartek (1.04.), będący pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa rozpocznie się Triduum Paschalne. Jego częścią są m.in. msze święte Wieczerzy Pańskiej oraz adoracja w ciemnicy. Dzień później, w Wielki Piątek, katolicy obchodzą dzień męki i śmierci Chrystusa. Księża podkreślają, że tego dnia obowiązuje post ścisły dla wiernych od 18 do 60 roku życia, oznaczający jeden posiłek do syta i dwa lekkie. Wiernych od 14 roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Po godz. 15 w kościołach odbywać się będzie Droga Krzyżowa, którą zakończy liturgia, a następnie adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim. W Wielką Sobotę katolicy również powinni zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a przez cały ten dzień odbywać się będzie adoracja Najświętszego Sakramentu. Podobnie jak przed rokiem – nie będzie w naszej diecezji święcenia pokarmów. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego rozpocznie się o godz. 6 i w większości kościołów msze będą odprawiane zgodnie z porządkiem niedzielnym. Podobnie w Poniedziałek Wielkanocny. 

– Ważne abyśmy pamiętali jaki jest sens tych świąt – ks. Witold Pietsch, proboszcz parafii pw. NMP Królowej Polski przypomina, że Wielki Tydzień to czas refleksji o Chrystusie cierpiącym, który swoją mękę i śmierć ofiarował także za nas. – Za każdego z nas. Warto się zastanowić, czy mamy i czy chcemy mieć tego świadomość – podkreśla kapłan. 

Według obowiązujących limitów w świątyniach może przebywać ograniczona liczba wiernych. I tak w kościele Bożego Ciała na starówce jest to 55 osób, w kolegiacie 75, a w parafii NMP Królowej Polski na os. Kopernik 80 i na os. Piastów Śląskich parafii Miłosierdzia Bożego 81.
RED

Zobacz inne

Więcej w Styl życia