Dzieje sięGłogów

Dzwonicie na straż? Na numer 998 się nie dodzwonicie, wybierajcie 112!1 min na czytanie

Dzwonicie na straż? Na numer 998 się nie dodzwonicie, wybierajcie 112!

W pierwszej połowie października w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Głogowie planowane jest przełączenie alarmowego numeru 998 na ten ogólnoeuropejski numer alarmowy 112. – Osoby, które będą chciały dodzwonić się bezpośrednio do straży pożarnej wybierając numer alarmowy 998 będą automatycznie przełączane do Centrum Powiadamiania Ratunkowego – w naszym przypadku do Wrocławia. Tam operator zbierze od osoby zgłaszającej podstawowe informacje o zaistniałym zdarzeniu i przekaże je w postaci elektronicznej tzw. formatki poprzez specjalny system do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Głogowie. Oficer dyżurny SKKP w Głogowie na podstawie otrzymanej formatki podejmie decyzję o zadysponowaniu odpowiednich jednostek ochrony przeciwpożarowych
do działań ratowniczo-gaśniczych – wyjaśnia Tomasz Michalski, oficer prasowy KPP w Głogowie.

Jak informuje przeniesienie numeru alarmowego 998 na numer 112 ma usprawnić działanie powiadamiania systemu ratunkowego. W latach 2017-2018 przeniesiony został numer 997, teraz kolej na strażacki alarmowy numer 998.

Dodaje, że jednym z założeń przeniesienia numeru 998 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego jest to, że operator numeru 112 będzie działał jak filtr, czyli do służb będą trafiały zgłoszenia, które naprawdę wymagają ich interwencji. Operator będzie miał możliwość wysłania tej samej formatki jednocześnie do wszystkich służb ratunkowych.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się