ExtraGłogów

E-zwolnienia lekarzy już nie przerażają. Dla pracowników i pracodawców to wygoda2 min na czytanie

E-zwolnienia już nie przerażają

Lekarze muszą wystawiać już elektroniczne zwolnienia chorobowe, bo te papierowe poszły w odstawkę. Czy ktoś jeszcze od wprowadzenia zmian pod koniec ubiegłego roku działa jeszcze po staremu?

Przypomnijmy w tym roku wystawianie papierowych zwolnień przez lekarza jest niezgodne z obowiązującym przepisami. Teraz wszystko odbywa się elektronicznie. I cyfrowe L4 jest po prostu wygodne. Lekarze też nie mają kłopotów z wystawianiem tego dokumentu.

Radoxim 5

System działa, a sami lekarze przekonali się do elektronicznych druków. Konsultanci ZUS kontaktowali się z każdym lekarzem, który wystawił papierowe zwolnienie po to, żeby zdiagnozować przyczynę oraz udzielić pomocy w przejściu na zwolnienia elektroniczne – ocenia Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu.

– To żaden problem, jedynie czasami system się zawiesza na kilka minut i trzeba czekać, a przy dziesięciu dziennie zwolnieniach w sezonie zwiększonej zachorowolności jest to nieco uciążliwe, bo zabiera czas – ocenia Joanna Gerot, lekarz rodzinny z Przychodni Puls przy ul. Moniuszki w Głogowie, w takiej formie robi to już od maja ubiegłego roku.

Dzięki temu rozwiązaniu pracownik nie musi pobierać wydruku elektronicznego zwolnienia lekarskiego i zawozić go do swojej firmy. Powinniśmy jednak pamiętać, że jeżeli chorujemy, a przestaliśmy być pracownikiem np. z powodu wygaśnięcia umowy zawartej na czas określony lub zakończenia terminu wypowiedzenia, czyli pobieramy zasiłek już po ustaniu zatrudnienia, musimy złożyć w ZUS osobny wniosek o wypłatę zasiłku.

– Sam elektroniczny wpływ zwolnienia nie wystarczy, by ZUS wypłacił pieniądze. Konieczne jest jeszcze złożenie wniosku w postaci formularza ZAS-53. Można zrobić to elektronicznie, jeśli mamy swoje indywidualne konto na platformie internetowej PUE ZUS. Nie jest do tego wymagany podpis elektroniczny a założenie konta jest bezpłatne – tłumaczy rzeczniczka ZUS, Iwona Kowalska-Matis i przestrzega, że dopóki wniosek nie wpłynie do ZUS zasiłek chorobowy nie będzie wypłacony.

Wnioski muszą także składać osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz osoby współpracujące, a także duchowni i pracownicy podlegający polskim przepisom ubezpieczeniowym, ale pracujący dla zagranicznego pracodawcy z siedzibą za granicą.

Zobacz inne

Więcej w Extra