Artykuł Informacyjny

Edukacja cyfrowa seniora3 min na czytanie

Edukacja cyfrowa seniora

Korzyści wynikające z edukacji cyfrowej

Edukacja cyfrowa służy nawiązaniu kontaktów z innymi seniorami, a także bliskimi, którzy mieszkają za granicą. Bycie w sieci ogranicza również poczucie wykluczenia, sprawia, że wzrasta komfort psychiczny. Pozwala także na odświeżenie starych znajomości oraz poczucie, że zdobyło się nowe kompetencje. Seniorzy mogą brać udział w życiu kulturalnym, społecznym i obywatelskim. Niektóre aplikacje zwiększają również poczucie bezpieczeństwa. Zapewniają większą wygodę, a także pozwalają stać się bardziej samodzielnym, na przykład poprzez zamawianie zakupów z dostawą do domu.

Wejście w wirtualny świat dla wielu seniorów jest trudne i wymaga odpowiedniego przewodnika. Może to być ktoś z rodziny, bliski znajomy, czy na przykład życzliwa pielęgniarka lub opiekun w domu seniora. Takie osoby są cierpliwe i empatyczne, a dzięki pracy z seniorami mają wyrobiony nawyk wolnego tłumaczenia. Ciepłych opiekunów, którzy służą wsparciem, można znaleźć w Rezydencji Senioralnej „Słowik” https://www.rezydencja-senioralna.pl/dom-opieki-dolnoslaskie.html. Ogromne doświadczenie w opiece nad seniorami sprawia, że zespół jest świadomy trudności, które pojawiają się podczas nauki.
Doskonale też wie, jak sobie z nimi poradzić.

Jak wspierać edukację cyfrową seniora?

Niektóre miasta mają specjalny program, który wspiera edukację cyfrową seniora. Warsztaty odbywają się zwykle w grupach po kilka osób. Pozwala to na integrację, nawiązanie nowych znajomości, a także wzajemne wspieranie się i pomoc pomiędzy seniorami. Dedykowane zajęcia są dostosowane do potrzeb starszych osób. W większości przypadków bazują na realizowaniu konkretnych potrzeb. Specjaliści pomogą, jeżeli senior chce sprawniej komunikować się poprzez wybraną aplikację czy poruszać się po portalach informacyjnych. Podstawy obsługi komputera z dostępem do sieci wystarczą, aby senior mógł uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych przez Internet, korzystać z funkcji e-zdrowie, e-administracja, konsultacje społeczne i budżety obywatelskie online. Innym rozwiązaniem jest nauka z bliskimi. Wystarczy kilka spotkań, by senior sprawnie poruszał się po sieci. Warto także przestrzec go przed próbami wyłudzenia danych, powiedzieć, by nie klikał w żadne linki czy nie podawał haseł obcym osobom. Także domy seniora, takie, jak Rezydencja „Słowik” https://www.rezydencja-senioralna.pl/ wspierają edukację cyfrową. Na terenie znajduje się bezprzewodowy internet, z którego mogą korzystać wszyscy podopieczni. Dzięki urządzeniom mobilnym mogą cieszyć się kontaktem z bliskimi, ulubioną rozrywką czy korzystać z platform edukacyjnych. Dedykowane stanowiska komputerowe pozwalają na korzystanie z udogodnień sieci, szczególnie tym seniorom, którzy nie mają własnych urządzeń mobilnych. Opiekunowie w razie potrzeby pomogą nawiązać połączenie lub uruchomić komputer.

Korzyści, jakie niesie nauka poruszania się w wirtualnym świecie, z pewnością ułatwią części seniorów codzienne funkcjonowanie. Kompetencje cyfrowe pomagają również rozwijać zainteresowania, korzystać z ulubionych portali czy poszerzać wiedzę. Są również oznaką podążania z duchem czasu.

Zobacz inne