Zamknij

Elektryczne hulajnogi? Niepełnosprawni apelują: Uważajcie na nas!

10:19, 08.09.2021 Grażyna Hanuszewicz Aktualizacja: 10:19, 08.09.2021
Skomentuj

Ruszyła wypożyczalnia elektryczny hulajnóg w Głogowie. Ale tego typu urządzeń w naszym mieście przybywa od dawna. Coraz więcej osób jeździ nimi do szkoły czy do pracy. Problem z tym mają niepełnosprawni, którzy zwracają uwagę, że szybka jazda może doprowadzić do kolizji. - Takie hulajnogi, podobnie jak rowery, nie powinny poruszać się chodnikami dla pieszych - alarmuje radny Norbert Penza, który jest osobą niepełnosprawną. Uważa, że to duże niebezpieczeństwo. - Hulajnogi mogą pędzić nawet 25 km/h. Wózkiem elektrycznym jestem w stanie jechać 10 km/h i wydaje mi się, że to już jest duża prędkość, że trzeba zachować szczególną ostrożność. Osoby niepełnosprawne poruszające się na zwykłych wózkach w chwili zderzenia z taką hulajnogą nie mają szans - opowiada.

Chciałby konsultacji w tej sprawie w ratuszu. Choć wie, że dużo w tej kwestii zależy od policji. To mundurowi powinni egzekwować i karać tych, którzy jadą hulajnogami łamią przepisy ruchu. Od 20 maja br., właśnie w kwestii tych urządzeń, obowiązują nowe przepisy. Wynika z nich, że hulajnoga elektryczna to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe. W praktyce oznacza to, że nie można przewozić nią innych osób.

Ponadto dopuszczalna prędkość elektrycznej hulajnogi wynosi 20 km/h. Choć zdarza się, że niektóre modele pozwalają osiągać zdecydowanie większe prędkości. Kierujący hulajnogą muszą poruszać się ścieżką rowerową lub drogą dla rowerów, o ile taka jest wyznaczona w kierunku, w którym chce jechać się lub skręcić. Jeżeli nie mają takiej możliwości mogą jeździć chodnikami, ale z prędkością zbliżoną do pieszych z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa. Użytkownik hulajnogi elektrycznej może jechać chodnikiem, kiedy ten "jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów".

Kto może jeździć taką hulajnogą? Młodzież, która ukończyła 10 lat. Osoba niepełnoletnia musi jednak posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 czy T. Oczywiście nowe prawo zakazuje jazdę hulajnogami pod wpływem alkoholu. A co jeżeli złamiemy przepisy? Za jazdę chodnikiem z prędkością większą niż prędkość pieszych i nieustępowanie im pierwszeństwa grozi kara grzywny lub nagany. Grzywny do 500 zł. - Policja apeluje o rozsądek i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Należy pamiętać, że jeżeli zamierzamy zmienić kierunek jazdy lub pas ruchu, trzeba wcześniej i wyraźnie sygnalizować nasze zamiary - zazwyczaj trzeba zrobić to ręką, bo nie wszystkie jednoślady posiadają kierunkowskazy. Podczas wyprzedzania należy zachować bezpieczną odległość od innych uczestników ruchu - Emilia Reguła, oficer prasowa KPP w Głogowie. Za jazdę po alkoholu możemy stracić prawo jazdy.
RED

(Grażyna Hanuszewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%