Dzieje sięGłogów

Elektryczne hulajnogi? Policja przypomina o podstawowych zasadach jazdy2 min na czytanie

Elektryczne hulajnogi? Niepełnosprawni apelują: Uważajcie na nas!

Policję prowadzi ogólnopolską akcję informacyjno-edukacyjna „Jednośladem bezpiecznie do celu”, skierowana do użytkowników jednośladów, dotyczy także hulajnóg elektrycznych. W ostatnim czasie hulajnogi elektryczne stały się bardzo popularne, zwłaszcza w miastach. Zyskały nawet skróconą nazwę – „e-hulajnogi”.

– Bardzo ważne jest, aby osoby poruszające się na e-hulajnogach  korzystały  z właściwych części drogi. Kierujący tym pojazdem jest obowiązany jechać drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. W przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów powinien jechać po jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h – przypomina Łukasz Szuwikowski z KPP w Głogowie.

Radoxim 5

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo. Tylko wtedy, gdy zgodnie z przepisami, pojazdy po jezdni poruszają się z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Hulajnogą elektryczną po chodniku należy jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

Przepisów związanych z użytkowaniem hulajnóg elektrycznych jest jednak znacznie więcej. Każdy kto ma zamiar jeździć tym pojazdem koniecznie powinien się z nimi zapoznać. – Kierujący e-hulajnogami są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, tym bardziej powinni dbać o swoje bezpieczeństwo. Ich zachowanie na drodze ma też znaczący wpływ na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu, zwłaszcza pieszych, dla których potrącenie przez rozpędzoną hulajnogę może skończyć się dotkliwymi obrażeniami – dodaje.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się