Artykuł Informacyjny

Forum Ekonomiczne w Karpaczu – szansa dla przedsiębiorców i mieszkańców regionu5 min na czytanie

Forum Ekonomiczne w Karpaczu - szansa dla przedsiębiorców i mieszkańców regionu

Forum Ekonomiczne to największa w naszej części Europy platforma spotkań, gdzie dyskutuje się o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju gospodarczego czy współczesnych wyzwaniach. Konferencja od tego roku na stałe przeniosła się z Krynicy Zdroju do Karpacza. Najbliższa, już XXX, edycja wydarzenia odbędzie się w terminie 7-9 września pod hasłem „Europa w poszukiwaniu przywództwa”. Dzięki organizacji Forum Ekonomicznego, region zyska jeszcze lepszą rozpoznawalność, na czym skorzystają mieszkańcy oraz przedsiębiorcy z Dolnego Śląska.

Impreza ze względu na swoją wielkość i rangę często przez dziennikarzy nazywana jest Polskim Davos. Każdego roku bierze w niej udział nawet 6 tysięcy osób, w tym przedstawiciele największych mediów z kraju i zagranicy. Przez trzydzieści lat w konferencji uczestniczyli premierzy i prezydenci państw europejskich, osobistości ze świata biznesu, nauki czy kultury, międzynarodowi politycy, członkowie Komisji Europejskiej. W Forum Ekonomicznym brali udział goście nie tylko z Polski i Europy, ale także USA czy Azji Centralnej.

– Możliwość organizacji tak ważnego i prestiżowego wydarzenia, jakim jest Forum Ekonomiczne, to ogromne wyróżnienie dla naszego województwa. W konkursie ogłoszonym przez Instytut Studiów Wschodnich pokonaliśmy Małopolskę, Wielkopolskę i województwo zachodniopomorskie. Nasza oferta została doceniona, ponieważ jasno pokazaliśmy w niej, jak nowoczesnym i świetnie rozwijającym się regionem jest Dolny Śląsk. To dobre miejsce do życia, inwestowania, a także przeprowadzania dużych imprez o międzynarodowym znaczeniu ­– mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia od początku jego istnienia jest fundacja Instytut Studiów Wschodnich. Ofertę przeprowadzenia konferencji w naszym regionie złożyły wspólnie Samorząd Województwa Dolnośląskiego (główny partner), Miasto Karpacz i Miasto Wrocław.

Korzyści z Forum Ekonomicznego w Karpaczu będą ogromne

Na organizacji Forum Ekonomicznego w Karpaczu skorzysta cały region, a przede wszystkim miejscowi przedsiębiorcy z branży turystycznej. Oszacowano, że we wcześniejszych latach właściciele lokalnych hoteli, restauracji czy sklepów zarabiali przez trzy dni trwania imprezy dodatkowo około 6 mln zł, z czego 4 mln było zyskiem hoteli i pensjonatów.

Każda edycja Forum Ekonomicznego przyciąga media o krajowym oraz międzynarodowym zasięgu. Podczas trwania konferencji może powstać o niej nawet 15 tysięcy publikacji. W każdej audycji czy artykule pojawią się informacje o Dolnym Śląsku i Karpaczu, dzięki czemu region zyska jeszcze szerszą rozpoznawalność, która z kolei z pewnością wpłynie na wzrost zainteresowania wśród turystów i inwestorów.

– Już za kilka tygodni Karpacz znajdzie się w samym centrum wydarzeń gospodarczych i politycznych. To właśnie u nas, na Dolnym Śląsku, 7-9 września spotkają się i rozmawiać będą o gospodarce przedstawiciele rządów, parlamentów, samorządów i świata biznesu. To ogromna promocja Karpacza, Dolnego Śląska i Polski w świecie. Jak odbudujemy świat po COVID-19? Jak w poszanowaniu dla środowiska naturalnego zapewnimy wszystkim godną pracę i rozwój ? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedzi szukać będą w Karpaczu najbardziej wybitne osobistości ze świata polityki i gospodarki – mówi Piotr Karwan, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.


Forum ekonomiczne – wiele dyskusji i wypracowanych rozwiązań

Podczas każdej edycji Forum Ekonomicznego odbywa się szereg paneli dyskusyjnych. Eksperci z danej dziedziny, politycy i samorządowcy dyskutują o aktualnych problemach współczesnego świata, bezpieczeństwie, rozwoju gospodarczym, czy czekających nas w przyszłości wyzwaniach. W tym roku punktem wyjścia do określenia tematyki poszczególnych paneli jest 16 ścieżek programowych, w tym: Biznes i Zarządzanie, Europa i Świat, Forum Bezpieczeństwa, Forum Eksportu, Forum Ochrony Zdrowia, Makroekonomia, Media i Komunikacja, Nowa Gospodarka, czy Zrównoważony Rozwój.

– Forum Ekonomiczne w Karpaczu, a wcześniej w Krynicy Zdroju, to wydarzenie, które gromadzi autorytety, ludzi z ogromną wiedzą i podobnym doświadczeniem. Ta perspektywa pozwala przede wszystkim na wymianę opinii, chociażby z zakresu modeli i możliwości zarządzania na poziomie jednostek samorządu terytorialnego, ale daje też szansę na poznanie różnych, często odmiennych, poglądów. Spotkania, panele mają duży walor, ale są potrzebne także z tego powodu, iż na co dzień jesteśmy, kolokwialnie mówiąc, zalewani masą materiałów, wiadomości często trudno weryfikowalnych, ale również nierzetelnych. I już ta okoliczność powoduje, że udział samorządowców w tym wydarzeniu jest potrzebny, gdyż daje nam to możliwość poszerzania własnych horyzontów oraz budowania ciekawych relacji – mówi Paweł Kura, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Ważne Forum w pięknym Karpaczu na Dolnym Śląsku

Karpacz nazywany jest turystyczną stolicą Dolnego Śląska. Nic dziwnego, ponieważ to piękne, urokliwe miasteczko ze wspaniałą panoramą na Karkonosze wraz z ich najwyższym szczytem, czyli Śnieżką. Każdego roku odwiedza go pół miliona turystów z kraju i zagranicy. Karpacz posiada wiele hoteli, apartamentów, pensjonatów czy willi, w których będą się mogli zatrzymać uczestnicy Forum Ekonomicznego. Główny obiekt, gdzie rozegrają się najważniejsze wydarzenia tej edycji konferencji oraz część debat tematycznych, to Hotel Gołębiewski.

Podczas trwania wydarzenia wręczone zostaną nagrody Forum Ekonomicznego w następujących kategoriach: Człowiek Roku, Firma Roku, Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo – Wschodniej oraz Nagroda Specjalna Forum Ekonomicznego. To ostatnie wyróżnienie w ubiegłym roku otrzymała liderka białoruskiej opozycji, Swietłana Cichanouska, którą na scenie przywitano gorącymi owacjami.

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne