Dzieje sięGłogów

Fundacja KGHM przekazała pieniądze na badania bocianów w Zielonej Górze1 min na czytanie

Wiosenne kochanie w bocianim gnieździe. Czytelnicy podglądają i pytają: będą z tego dzieci? 3

60 tys. zł dla Uczelnianego Koła Ligi Ochrony Przyrody na Uniwersytecie Zielonogórskim (UZ) przekazała Fundacja KGHM Polska Miedź. Za te pieniądze zostaną zakupione loggery do założenia na młodych bocianach – poinformowała Katarzyna Doszczak z Biura Prasowego Uniwersytetu Zielonogórskiego.

– Loggery to niewielkie urządzenie rejestrujące położenie ptaka za pomocą systemu GPS. Niebawem studenci wezmą udział w pracach terenowych. Pobiorą krew od młodych ptaków w celu określenia ich kondycji fizjologicznej przed lotem do Afryki oraz założą im loggery – powiedziała Doszczak.

Loggery pozwolą na ciągłe śledzenie parametrów życia, m.in. określenia kiedy odpoczywają oraz kiedy są w locie, na jakiej wysokości, z jaką szybkością lecą oraz jaką trasą.

Z kolei analizy krwi pobranej od młodych bocianów będą prowadzone w laboratoriach Instytutu Nauk Biologicznych UZ. Pozwoli to na zbadanie znaczenia kondycji fizjologicznej w początku życia na historię życia bocianów, tj. przeżywalność, szybkość lotów, miejsce zimowania, liczbę potomstwa po przystąpieniu do rozrodu.
RED
źródło: PAP

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się