Artykuł Informacyjny

Głogów inwestuje w turystykę. Przystań Neptun zostanie gruntownie odnowiona4 min na czytanie

Głogów inwestuje w turystykę. Przystań Neptun zostanie gruntownie odnowiona

W Głogowie przedstawiono założenia projektu dotyczącego ochrony i udostępnienia cennych przyrodniczo terenów Odry. Projekt realizowany jest na podstawie umowy partnerskiej Gminy Miejskiej Głogów z Gminą Kotla i Gminą Wiejską Głogów.

Obecnie obszar zatoki Neptun wykorzystywany jest przez osoby uprawiające kajakarstwo i turystykę wodną. Teren ten nie jest zagospodarowany, co negatywnie wpływa na środowisko znajdujące się w pobliżu obszary Natura 2000 – Łęgi Nadodrzańskie i występujące na nich gatunki chronione.

– Projekt zakłada budowę przystani rzecznej przy zatoce wraz z budową niezbędnej infrastruktury towarzyszącej i zagospodarowaniem terenu, dzięki czemu zarówno dla ludzi, jak i występującej tam przyrody teren stanie się przyjaźniejszy i bezpieczniejszy – wyjaśnia Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Infrastruktura wytworzona w ramach projektu będzie ogólnodostępna i nieodpłatna w zakresie przystani i ścieżki rowerowej. Realizacja projektu przewidziana jest na lata 2022-2023, a jego koszt to ponad 22,7 mln zł. 9,5 mln złotych pochodzi z unijnego dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

– To kompleksowy projekt, który zakłada przebudowę przystani rzecznej przy zatoce wraz z niezbędną infrastrukturą. Uzupełnieniem będzie międzygminna droga rowerowa, stanowiąca znaczną część szlaku rowerowego biegnącego od przystani do największego skupiska ogródków działkowych „Kulów”. Dzięki temu cała inwestycja jeszcze bardziej uatrakcyjni te tereny pod względem turystycznym – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

W projekcie przewidziana jest gruntowna modernizacja i adaptacja, nieużytkowanego obecnie, budynku Neptun, w którym zostanie utworzone Centrum Informacji Przyrodniczo-Turystycznej Szlaku Odrzańskiego. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażony w instalację OZE. Bezpośrednio przy przystani utworzone zostaną 3 tarasy widokowe oraz zagospodarowany będzie teren zielony wraz z elementami małej architektury.

– Głogów od jakiegoś czasu stara się odzyskać turystyczny blask sprzed lat i trzeba mu oddać, że Stare Miasto, dostępna wieża ratuszowa, czy podziemia coraz częściej są wybierane na destynację podróży przez wielu Dolnoślązaków. Z informacji o odnowieniu przystani Neptun ucieszą się z pewnością okoliczni mieszkańcy, ponieważ doskonale znane im miejsce odzyska swój dawny blask. Ponadto, rozszerzenie oferty turystycznej Głogowa to korzyść dla lokalnych przedsiębiorców, gdyż punkt ten zostanie z pewnością dodany przez wiele osób na listę atrakcji wartych odwiedzenia i coraz liczniej zaczną przyjeżdżać oni w tę okolicę – mówi Piotr Karwan, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Głogowska przystań Neptun przed laty była perełką i atrakcyjnym punktem na mapie miasta. Ten stan rzeczy większość mieszkańców pamięta już jednak tylko ze starych zdjęć. Teraz budynek oraz jego okolica dostaną drugie życie i znów będą służyć głogowianom oraz turystom.

– Przed II wojną światową okolice Neptuna tętniły życiem, przyszedł czas by to miejsce zwrócić mieszkańcom i turystom. Zagospodarujmy i tereny przy zatoce i budynek Neptuna. Pomost służyć będzie małym jednostkom pływającym, a turyści będą mogli skorzystać z posiłku i noclegu. Zapewnimy też miejsce na edukację ekologiczną. Będą tarasy i miejsca do wypoczynku. Neptun połączy dwa szlaki: rowerowy i wodny. Jest także naturalnym przedłużeniem Bulwaru Nadodrzańskiego, z którego głogowianie tak chętnie korzystają. Z pewnością będzie to kolejne ciekawe i atrakcyjne miejsce nie tylko w Głogowie, ale także na Dolnym Śląsku – mówi Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa.

Przed laty w Zatoce Neptuna funkcjonowała restauracja, a mieszkańcy chętnie spędzali tutaj czas także przy pływającym basenie. Teraz z pewnością będzie podobnie. Świadczyć może o tym fakt, że lokalne władze kilka lat temu wybudowały na Odrze jedną przystań, która w sezonie jest tak popularna, iż brakuje tam miejsca dla cumujących łodzi. Z roku na rok przez miasto przepływa coraz więcej turystycznych łódek i statków, pojawiają się także barki przewożące towary.

Zobacz inne